Η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια την ισχυρή Σερβία, ωστόσο κατέρρευσε στην 4η περίοδο και ηττήθηκε με 77-63 στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων της Σμύρνης. Η Εθνική προδόθηκε από την αμυντική λειτουργία της, σούταρε με 32,3%, έχασε τα ριμπάουντ (33-48) και δέχτηκε 13 τρίποντα από τους Σέρβους. Κάπως έτσι χρειάζεται μόνο νίκη αύριο (1/8, 16:00) επί της Σλοβενίας, ώστε να κατακτήσει τη 2η θέση και να έχει ευκολότερο αντίπαλο στη φάση των «16».

Στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου η Σλοβενία είχε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος και νίκησε την Τσεχία 68-58. Η ομάδα του Danijel Radosavljevic προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο (54-33 στο 26′) και άντεξε στην αντεπίθεση των Τσέχων στην 4η περίοδο, παίρνοντας έτσι μία νίκη που της εξασφαλίζει ουσιαστικά την αποφυγή της τελευταίας θέσης στον όμιλο.

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΥΚΟΛΑ Η ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΚΡΟΑΤΙΑ

Τα μεγέθη της Λιθουανίας και πρωτίστως οι δύο σταρ της ομάδας, ο Krivas και ο Murauskas, έκαναν τη διαφορά και την οδήγησαν σε εύκολη νίκη επί της Ιταλίας με 79-61 στον πρώτο αγώνα του 4ου ομίλου. Η “Λιέτουβα” ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (15-24 στο 11’), ισορρόπησε το παιχνίδι στη 2η περίοδο και με ένα σερί 14-0 ξέφυγε με 47-38 στο 24’, παίρνοντας για τα καλά τα ηνία. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο τελευταίο λεπτό (79-59), παρότι έκαναν συνολικά 22 λάθη! Με ποσοστό 31,6% και 3/30 τρίποντα η Ιταλία δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο…

Στο δεύτερο παιχνίδι η Κροατία σημείωσε την πρώτη νίκη της επί του Μαυροβουνίου με 67-56, εκμεταλλευόμενη κυρίως τη δύναμή της κάτω από τα δύο καλάθια. Οι Κροάτες μάζεψαν 15 ριμπάουντ παραπάνω (46-31) και άρχισαν να απομακρύνονται στα μέσα της 2ης περιόδου, όταν έκαναν το σκορ 35-26 με σερί 9-0. Η ομάδα του Stipe Kulis δεν έχασε το προβάδισμα από εκεί και πέρα, ενώ προηγήθηκε και με 13 πόντους διαφορά στο 39’ (65-52).

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Η ΙΣΠΑΝΙΑ, 1Η ΝΙΚΗ ΟΙ ΠΟΛΩΝΟΙ

Το μεγάλο ντέρμπι της ημέρας ήταν υπόθεση των Ισπανών. Η ομάδα του Dani Miret επιβλήθηκε της οικοδέσποινας Τουρκίας με 64-56, έχοντας ως κύρια όπλα το δίδυμο Almansa – Rodriguez και φυσικά την άμυνά της. Μία άμυνα που κράτησε τους Τούρκους στον έναν πόντο στα πρώτα 12 λεπτά! Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 1η περίοδο με έναν πόντο και 0/16 σουτ και χρειάστηκαν ένα κάρφωμα του Yigitoglu στο 12’, για να σπάσουν το ρόδι. Μάλιστα, η Τουρκία άφησε πίσω της το αρχικό 1-15 και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 19’ με 24-23. Για πρώτη και τελευταία… Παρά τα πολλά λάθη τους (24) οι Ισπανοί έλεγξαν το παιχνίδι από εκεί και πέρα και ξέφυγαν μάλιστα με 47-62 στο 38’, σημειώνοντας μία νίκη που τους εξασφαλίζει την 1η θέση στο 2ο όμιλο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο πρώτο, χρονικά, ματς του 2ου ομίλου, με την Πολωνία να παίρνει εν τέλει τη νίκη επί της Γερμανίας (63-56), σε ένα ματς στο οποίο και οι δύο ομάδες σούταραν με ποσοστά κάτω του 30% και υπέπεσαν μαζί σε 48 λάθη! Μάλιστα, οι Γερμανοί έκαναν 18 κλεψίματα και έβαλαν 23 πόντους από τα 26 λάθη των Πολωνών, ενώ προηγήθηκαν με 37-45 στο 28’ χάρις σε ένα σερί 0-15. Η ομάδα του Andrzej Adamek βρήκε πάντως τον τρόπο να “κλείσει” το ματς με 8 σερί πόντους στο τελευταίο ενάμισι λεπτό.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΓΑΛΛΙΚΟ… BULLYING ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΙΣΡΑΗΛ

Οι Γάλλοι διαλύουν χωρίς έλεος όποιον βρουν μπροστά τους στον 1ο όμιλο. Σήμερα (31/7) ήταν η σειρά της Βόρειας Μακεδονίας, να πάρει μια γεύση από την τρομερή ομάδα του Lamine Kebe, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 63 πόντους διαφορά (92-29 στο 31’) στο δρόμο προς το εμφατικό 104-47. Η στατιστική της Γαλλίας τα “λέει” όλα, καθώς είχε 30 ασίστ, 24 κλεψίματα, 43 πόντους από τα 30 λάθη των αντιπάλων της, 36 στον αιφνιδιασμό, 52 μέσα από τη ρακέτα, ενώ μάζεψε 16 ριμπάουντ παραπάνω (43-27) και σούταρε με ποσοστό 55,7%!

Ένα ξέσπασμα στάθηκε αρκετό για το Ισραήλ, προκειμένου να “καθαρίσει” εύκολα το παιχνίδι με τη Μεγάλη Βρετανία (89-61) και να κάνει το 2/2 στον 1ο όμιλο. Η ομάδα του Elad Hasin αποσπάστηκε από τους Βρετανούς στη 2η περίοδο με ένα σερί 13-0, το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (42-19). Το Ισραήλ προηγήθηκε ακόμα και με +38 στο 36’ (82-44) και ολοκλήρωσε το ματς με 40 πόντους στον αιφνιδιασμό, 42 από τα 28 λάθη των Βρετανών και 15 κλεψίματα.