Η Εθνική Εφήβων έχασε τα… αβγά και τα καλάθια χωρίς τον καλύτερο παίκτη της. Με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να τίθεται εκτός μάχης λόγω τραυματισμού από το 2ο λεπτό, η Ελλάδα ηττήθηκε με 73-61 από τη Σλοβενία, τερματίζοντας έτσι 3η στον 3ο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων της Σμύρνης. Στους “16”, λοιπόν, θα την περιμένει η Ιταλία.

Για μία ακόμα φορά η Ελλάδα δεν είχε δημιουργία (11 ασίστ), σούταρε άσχημα από την περιφέρεια (3/21 τρίποντα), έχασε τα ριμπάουντ (30-39) και έβλεπε την πλάτη της Σλοβενίας για 40 λεπτά, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 20 πόντους από το 1ο ημίχρονο (19-39 στο 18’).

Επίδειξη… βάθους έκανε η Σερβία στο άλλο ματς του 3ου ομίλου. Με την 1η θέση διασφαλισμένη και μαθηματικά, ο Vladimir Djokic ξεκούρασε τους Radakovic, Djokovic, εντούτοις οι Σέρβοι νίκησαν πολύ εύκολα και την Τσεχία 82-65, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο 37’ (78-52). Οι Σέρβοι δεν είδαν ούτε δευτερόλεπτο την πλάτη της Τσεχίας και επιβλήθηκαν με την άμυνά τους, καθώς έκαναν 19 κλεψίματα και προκάλεσαν 29 λάθη στους αντιπάλους τους. Μάλιστα, οι κορυφαίοι παίκτες τους ήταν μάλιστα δύο που χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα έως καθόλου κόντρα στην Ελλάδα: ο Andric και ο Sarenac!

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ, ΙΤΑΛΙΚΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ

Η Λιθουανία πιστοποίησε την ανωτερότητα της και στον 3ο αγώνα του 4ου ομίλου. Η ομάδα του Karolis Abramavičius κυριάρχησε πάλι χάρις στους ψηλούς της (Murauskas, Krivas), μάζεψε 19 ριμπάουντ παραπάνω (54-35), κράτησε την Κροατία στο 28,8% και τη νίκησε με χαρακτηριστική άνεση 83-54. Το ματς ήταν ντέρμπι για σχεδόν ένα ημίχρονο. Μέχρι η Λιθουανία να κάνει ένα σερί 17-0, ξεφεύγοντας με 52-34 στο 24’. Μία διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους στο 37’ (83-52).

Περίπατο έκανε στο πρώτο ματς του 4ου ομίλου η Ιταλία, η οποία συνέτριψε το Μαυροβούνιο 76-41. Η ομάδα του Andrea Capobianco δημιούργησε από τα τέλη της 1ης περιόδου μία διψήφια διαφορά, που έφτασε μέχρι και το +36 στο 33’ (62-26), έχοντας ως όπλα την πηγαία ενέργεια και την ταχύτητά της. Κάπως έτσι μάζεψε 18 ριμπάουντ παραπάνω (57-39) και κράτησε τους Μαυροβούνιους στο απελπιστικό 23,9% εντός πεδιάς και στα 2/23 τρίποντα.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΡΩΤΟΙ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ, ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΟ ΡΟΔΙ ΟΙ ΒΡΕΤΑΝΟΙ

Η Γαλλία κατέκτησε την 1η θέση στον 1ο όμιλο, καθώς νίκησε δια περιπάτου το Ισραήλ, πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 82-66. Οι “μπλε” έκαναν ένα σερί 19-0 στην 1η και στη 2η περίοδο, ξέφυγαν με 28-12 στο 14’ και εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι το +31 στο 25’ (66-35), αφήνοντας το πόδι από το γκάζι στη συνέχεια της αναμέτρησης. Η άμυνα των Γάλλων εξολόθρευσε τον σταρ του Ισραήλ, τον Noam Yaacov (5 πόντοι με 1/6 σουτ), ενώ παράλληλα έβαλαν 42 πόντους από λάθη αντιπάλου και κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθι (42-18 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα, 41-25 τα ριμπάουντ).

Το πιο “κλειστό” παιχνίδι του τουρνουά έγινε στον 1ο όμιλο, όπου η Μεγάλη Βρετανία επικράτησε της Βόρειας Μακεδονίας με 71-69 έπειτα από 13 αλλαγές προβαδίσματος μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Benjamin Michaels έκανε τη διαφορά με το τρίποντο που πέτυχε 20,6’’ πριν από τη λήξη (69-64), μετά την ασίστ του κορυφαίου Βρετανού, του Lane Campbell (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Κάπως έτσι η Μεγάλη Βρετανία κατετάγη 3η και άφησε τη Βόρεια Μακεδονία (των 2/21 τρίποντων στο συγκεκριμένο ματς) στην 4η θέση.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΤΟ 3/3 ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ, ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ… ΜΠΑΣΤΟΥΝΙΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ

Τι κι αν δεν ήταν πάλι καλοί στην επίθεση; Οι Ισπανοί επιβλήθηκαν ξανά χάρις στην τρομερή άμυνά τους, νίκησαν εύκολα την Πολωνία 70-49 και έκαναν το 3/3 στο 2ο όμιλο. Για τρίτο συνεχόμενο ματς η ομάδα του Dani Miret κράτησε τον αντίπαλο της σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στην 1η περίοδο (5), ενώ παράλληλα έλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ (43-25). Με όπλο την άμυνα, λοιπόν, η Ισπανία έλεγξε και όλο το ματς μετά τα μέσα της 2ης περιόδου, άνοιξε τη διαφορά με ένα σερί 13-0 και ξέφυγε μέχρι και με +25 στο 32’ (56-31).

Παραλίγο να… σκάσει η πρώτη βόμβα του EuroBasket στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων. Εν τέλει η Τουρκία απέτρεψε την έκπληξη, κατέβαλε τη Γερμανία με 68-64 και κατετάγη 2η στο 2ο όμιλο. Σε γενικές γραμμές έγινε ένα σχεδόν απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι, στο οποίο η “νασιονάλμανσαφτ” ήταν μάλιστα αυτή που είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα και δημιούργησε τις μεγαλύτερες διαφορές. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 12-21 στο 9’ και 51-59 στο 30’, ωστόσο είχαν 2/17 σουτ στην 4η περίοδο (με τον Machowski να έχει 0/8) και φυσιολογικά έχασαν στο τέλος και τον αγώνα.