Ένα τρίποντο του Γιάννη Μερμίγκη 6,2’’ πριν από τη λήξη έκανε τη διαφορά στο εναρκτήριο παιχνίδι της Ελλάδας στον 2ο όμιλο των FIBA U18 European Challengers. Η Εθνική Εφήβων νίκησε την Εσθονία 85-83 στην παράταση και άρχισε με το δεξί το τουρνουά στο Τελ Αβίβ, έχοντας μάλιστα 16/35 τρίποντα.

Στο πρώτο παιχνίδι του 2ου ομίλου η Γαλλία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα 26 λάθη της Πορτογαλίας, πέτυχε 30 πόντους από αυτά και έφτασε χωρίς πολλά προβλήματα στη νίκη με 78-68. Οι “μπλε” έκαναν νωρίς νωρίς ένα σερί 9-0, προηγήθηκαν στο 5’ με 13-4 και δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, παρότι η διαφορά δεν ξέφυγε ποτέ πάνω από τους 13 πόντους (74-61 στο 35’). Ακόμα πιο εύκολο βράδυ πέρασε το Ισραήλ, το οποίο διέλυσε τη Λιθουανία 100-71, έχοντας 37 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Ron Zipper να σημειώνει 28 και τον Nevo Sommerfeld να προσθέτει 24 και 7 ασίστ.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ

Επίδειξη δύναμης έκανε στον 1ο όμιλο (Σκόπια) η Ισπανία, που διέλυσε τη Γεωργία 74-42 με πρώτο σκόρερ τον Jordi Stegemeijer (19 πόντοι). Οι Ισπανοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (54-38) και έλεγξαν το παιχνίδι από νωρίς χάρις σε ένα σερί 18-0 που έκανε το σκορ 18-2 στο 7’. Άλλο ένα μεγάλο σερί (15-0) εκτόξευσε τη διαφορά στο 36’ (69-40) για τη “ρόχα”, που έκλεισε την 4η περίοδο με επιμέρους σκορ 18-2.

Επιβλητικές νίκες σημείωσαν τα φαβορί και στα άλλα δύο παιχνίδια του 1ου ομίλου, αφού η μεν Κροατία συνέτριψε τη Βόρεια Μακεδονία 108-77 (έχοντας ποσοστό 63,9% εντός πεδιάς και 62 πόντους μέσα από τη ρακέτα), η δε Σερβία επιβλήθηκε της Γερμανίας με 91-78, έχοντας δημιουργήσει διαφορά 23 πόντων από το 20’ (57-34).

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΟΙ ΣΛΟΒΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΡΩΣΟΙ

Στον όμιλο του Ικόνιου (3ο) ο Berke Buyuktuncel (29 πόντοι, 11/14 σουτ, 8 ριμπάουντ) οδήγησε την οικοδέσποινα Τουρκία στη νίκη επί της Πολωνίας με 81-74, έχοντας ανατρέψει προηγουμένως διαφορά 13 πόντων (28-41 στο 16’) χάρις σε ένα σερί 18-0 από το 16’ έως το 23’ (46-41). Η Ρωσία νίκησε σχετικά εύκολα την Τσεχία 66-48, σε ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν μαζί 2/30 τρίποντα, ενώ η Σλοβενία έκανε περίπατο με αντίπαλο τη Λετονία, αφού τη νίκησε 84-44, παρότι στο 15’ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 20-25. Το επιμέρους σκορ στα υπόλοιπα 25 λεπτά ήταν 64-19!!

Στο Challenger 19-25 η Ρουμανία δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει την Ελβετία 93-78, έχοντας κορυφαίους τους Dragos Lungu (23 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Luca Andrei Colceag (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), απέναντι στους Nicolo Isotta (27 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Achile Spadone (22 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 9 λάθη). Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Βουλγαρία επικράτησε εύκολα της Ουγγαρίας με 82-51, ενώ η Σλοβακία χρειάστηκε ένα σερί 11-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, για να καταβάλει την Ουκρανία με 79-73.

Στο πιο αδύναμο Challenger (26-32) το Λουξεμβούργο προηγήθηκε 15-0 στο 5’ και συνέτριψε τη Μάλτα 97-45, το Κόσοβο νίκησε εύκολα την Αλβανία 85-62, ενώ η Ανδόρα ξέφυγε με 42-19 στο 26’ και κατέβαλε εύκολα το Γιβραλτάρ με 62-51