Ούτε την 9η θέση θα μπορέσει να διεκδικήσει η Εθνική Εφήβων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18 της Σμύρνης. Η Πολωνία νίκησε την Ελλάδα 70-63 στο ματς για τις θέσεις 9-12, κάτι που σημαίνει ότι η ομάδα του Ηλία Καντζούρη θα παίξει αύριο (6/8, 16:00) για τις θέσεις 11-12 με τη Γερμανία.

Ο Μιχάλης Σπρίντζιος (16 πόντοι) και ο Κώστας Κορκόντζελος (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ) ήταν οι δύο παίκτες που ξεχώρισαν από την Εθνική, η οποία ηττήθηκε για 3η συνεχόμενη φορά από την Πολωνία σε επίπεδο εφήβων και αγνοεί τη νίκη από το 2005 στις αναμετρήσεις μεταξύ των δύο χωρών! Και η αλήθεια είναι ότι δεν άξιζε τη νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Με μπροστάρηδες τον Anthony Wrzeszcz (19 πόντοι) και τον Jakub Bereszynski (17 πόντοι, οι 13 στο 2ο ημίχρονο), οι Πολωνοί ήταν η ομάδα που έλεγξε την περισσότερη το ματς και είχε το προβάδισμα συνολικά για 30’39’’. Η ομάδα του Andrzej Adamek έβαλε υπερδιπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (38-18), κράτησε την Ελλάδα στο 35,7% και άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ χάρις σε ένα σερί 11-0 στη 2η περίοδο, όταν μετέτρεψε το 11-16 (το μεγαλύτερο προβάδισμα της Ελλάδας) σε 28-19 στο 16’.

Η Πολωνία ξέφυγε ακόμα και με +12 στο 19’ (33-21), ωστόσο η Ελλάδα την αιφνιδίασε στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Οι διεθνείς μπήκαν με πολλή ενέργεια στο γήπεδο, έκλεψαν πολλές μπάλες και αίφνης πέρασαν μπροστά με 42-45 στο 25’. Το καλό διάστημα της Εθνικής δεν διήρκεσε πολύ πάντως. Οι Πολωνοί έβαλαν 15 συνεχόμενους πόντους μετά το τάιμ άουτ του Adamek (57-45 στο 33’) και διεύρυναν το προβάδισμα ακόμα περισσότερο στο 34’ (61-47).

Η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση, προσπάθησε να κάνει την ολική επαναφορά και πλησίασε μέχρι τους τρεις πόντους με τρίποντο του Σπρίντζιου (66-63) με 1’33’’ να απομένουν για τη λήξη. Το λέι-απ του Wrzeszcz έσπασε όμως το ελληνικό σερί και έδωσε στην Πολωνία την ώθηση που χρειαζόταν, προκειμένου να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-26, 54-45, 70-63

Πολωνία (Adamek): Wrzeszcz 19 (5/5 βολές, 4/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Stupnicki 6 (6 ασίστ), Busz 11 (1/3 τρίποντα, 5 λάθη), Andrezejewski, Grzesiak 4, Wilczek 4, Bereszynski 17 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Kempa, Luczynski 7 (9 ριμπάουντ), Niemiec, Duda 2.

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης, Δήμου 9 (3), Πλώτας 6, Κωνσταντινίδης 2, Ευσταθίου 3 (1), Κορκόντζελος 11 (2/2 βολές, 3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Λαγός 7 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Καλλιοντζής 2, Καλατζής, Σπρίντζιος 16 (2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Ζούγρης 7 (8 ριμπάουντ).