Με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να πρωταγωνιστεί στα τελευταία λεπτά, η Ελλάδα κέρδισε την Σλοβενία με 66-62 το μεσημέρι της Κυριακής (30/7) και κατέλαβε την 7η θέση στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Νις.

Με τους Λιοτόπουλο και Αμπόσι να εκκινούν πολύ ζεστά την αναμέτρηση φτάνοντας τους 19 κοινούς πόντους ήδη από το πρώτο μέρος, η Ελλάδα ήδη από τα πρώτα λεπτά -και με εξαίρεση ένα αντίπαλο ξέσπασμα στα μέσα περίπου της 2ης περιόδου όταν ισοφάρισαν σε 22-22 στο 13′- ήταν αυτή που ήλεγχε την κατάσταση στον πίνακα του σκορ (10-12 στο 5′, 10-14 στο 6′, 22-28 στο 15′, 28-34 στο 18′), ενώ μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους είχε φτάσει ακόμα και στις παρυφές από διψήφια προβαδίσματα (32-40).

Η κατάσταση άλλαξε βέβαια μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Αν και η χώρα μας ήταν διαρκώς μπροστά μέχρι και το 27ο περίπου λεπτό (37-42 στο 25′, 37-44 στο 27′), η Σλοβενία άρχισε να βρίσκει λύσεις τοσο στην επίθεση όσο και στα μετόπισθεν και τρέχοντας ένα σημαντικό 15-5 επί μέρους σκορ αφενός ισοφάρισε σε 45-45 μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου και αφετέρου πέρασε μπροστά με 52-49 στο 33′.

Οι Λιοτόπουλος και Αμπόσι όμως συνεχίζοντας να είναι σε μεγάλο απόγευμα με 29 κοινούς πόντους μέχρι και το 36′ έφεραν ξανά μπροστά την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου (53-57 και 56-59 στο 36′) .

Το παιχνίδι πήγαινε στο εξής πόντο πόντο, με τον Σαμοντούροβ από κοντά να γράφει ένα λεπτό πριν το τέλος το 62-64 λίγα δευτερόλεπτα πριν σπαταλήσει όμως ένα ζευγάρι βολών. Ο άσος του Παναθηναϊκού έκανε την καίρια τάπα όμως στον αντίποδα και με 2/2 βολές στη συνέχεια χάρισε στην Ελλάδα την 7η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Τα Δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14, Χιτικούδης, Λιοτόπουλος 15 (1), Σαμοντούροβ 10 (11 ρ. 4 α, 4 κλ, 4 κ), Σπρίντζιος 3, Κομνιανίδης 11 (3), Μαραγκουδάκης 7, Παρασκευόπουλος 4 (1), Βασιλαντωνάκης 2.