Οι Κορασίδες έκαναν το 4 στα 4 πολύ εύκολα με επίδειξη δύναμης κόντρα στην Σουηδία με 99-33, τερματίζοντας στην κορυφή του τρίτου ομίλου και περνώντας στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 Β’ Κατηγορίας.

Εντυπωσιακή ήταν η ελληνική ομάδα από την έναρξη του αγώνα, δείχνοντας πως στον δυσκολότερο μέχρι σήμερα αγώνα στη διοργάνωση, ήθελε να αποδείξει πως είναι καλύτερη. Μπήκε στο παιχνίδι με ένα 8-0, επέστρεψε στην αντίπαλό της το πρώτο εντός πεδιάς εύστοχο σουτ στο 4’15’’ (11-4) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 27-9. Ο ρυθμός κάθε άλλο παρά έπεσε στη δεύτερη περίοδο. Το επιμέρους σκορ στη διάρκειά του ήταν 20-10 και λίγο πριν ολοκληρωθεί η διαφορά έφτασε στο +31 (47-16, 19’).

Η ανάπαυλα κάθε άλλο παρά χάλασε το ρυθμό του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και η μεγαλύτερη απόδειξη βρίσκεται στους αριθμούς: Η διαφορά έφτασε στο +44 (68-24, 30’), επιτρέποντας στη Σουηδία μόλις 5 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο! Η Ελλάδα φαινόταν σαν να παίζει χωρίς αντίπαλο, με την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να ξεπερνά και τους 50 πόντους (76-24, 32’48’’). Το τελικό 99-33, triple score, σφράγισε τον αγώνα με την Εθνική Κορασίδων να προετοιμάζεται πια για τους προημιτελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 47-19, 68-24, 99-33.

Ελλάδα: Σεμερτζάκη 2, Καρακασίδου 8, Βαντσιούρη 8(2), Κοντραφούρη 5, Κριμίλη 16(4), Μπενέκη 11, Παπαμαρκάκη 8(2), Παπαδοπούλου 10, Μποσγανά 6, Κατσαμούρη 2, Χατζηλεοντή 15, Αναστασοπούλου 8.

Σουηδία: Λίντσκογκ 5 (1), Μάλμποργκ 1, Χάνε Μ. 3, Χάνε φ. 5(1), Άλεμ, Έκστρομ 3(1), Σάμπελ 11(1), Κουριάντερ, Έρλαντσον 3, Μπακ, Τζούστρομ 2, Νταλ.