Σκοράροντας μόλις 2 (!) πόντους στην πρώτη περίοδο αλλά και 15 μέχρι το πέρας του ημιχρόνου, η Εθνική ομάδα των Κορασίδων δε θα μπορούσε να έχει φυσικά ιδιαίτερες απαιτήσεις στο φιλικό κόντρα στο Βέλγιο για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά στην Ιταλία -με την Ελλάδα να χάνει εν τέλει με κάτω τα χέρια με 47-59 παρά το γεγονός πως έκανε αγώνα δρόμου για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στο φινάλε εκκινώντας με 13-2 την τελευταία περίοδο.

Αν και υπέπεσε σε μόλις 8 λάθη μέχρι και το 33ο λεπτό της συνάντησης -όταν το ματς είχε ξεφύγει ήδη (38-55)- το συγκρότημα του Γιάννη Κτιστάκη ήταν πολύ άστοχο στο προτελευταίο της φιλικό ματς εν όψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της ηλικιακής της τάξης, το οποίο αναμένεται να διεξαχθεί στο Ματοσίνιος από τις 19 μέχρι και τις 27 Αυγούστου.
Συγκεκριμένα, τελείωσε τον αγώνα με 19-55 σουτ (34%) αλλά και 2-13 από την γραμμή του τριπόντου (15%), την ίδια στιγμή που οι χαμένες βολές (7-12/58%) και οι 4 ασίστ σε 19 καλάθια δε βοήθησαν ιδιαίτερα…

Επόμενο και τελευταίο τεστ πριν τα επίσημα παιχνίδια είναι το αυριανό (13/8 – 18.30) κόντρα στην Πολωνία.

Τα δεκάλεπτα: 2-12, 15-29, 32-53, 47-59

Ελλάδα (Κτιστάκης): Χωλοπούλου 8 (1), Χατήρα 7, Ζιάκα 8, Καλογήρου, Γιαπιτζόγλου 2, Αρσενιάδου 2, Φελούρη 5, Στολίγκα 7 (1), Σιουμουρέκη, Παρασκευοπούλου 6, Τσινασλανίδου 2.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.