H Eθνική Κορασίδων πέρασε με επιτυχία το τελευταίο τεστ απέναντι στην Πολωνία, ενόψει του Ευρωμπάσκετ που θα διεξαχθεί στο διάστημα (19-27/8). Οι παίκτριες του Κτιστάκη επικράτησαν με 57-53 σε ένα παιχνίδι, το οποίο ήταν πολύ κλειστό, καθότι είναι χαρακτηριστικό πως η αναμέτρηση βρισκόταν στην απόλυτη ισορροπία δύο λεπτά πριν το τέλος (49-49).

Η Ελλάδα εκκίνησε καλύτερα στον αγώνα και πήρε πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (8-12), εξαιτίας της πολύ καλής της άμυνας. Τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη καλύτερα για την χώρα μας, καθότι στην ανάπαυλα αποσπάστηκε με επτά (23-30). Στην τρίτη περίοδο η Πολωνία επέστρεψε δυναμικά μέσα στο παιχνίδι, μειώνοντας στον πόντο (40-41) και μετατρέποντας σε ντέρμπι την τελική ευθεία του παιχνιδιού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι πολύ κοντά στο σκορ, όμως στις τελευταίες στιγμές του αγώνα η “γαλανόλευκη” ήταν ψυχραιμότερη και πήρε την νίκη. Τέλος για την χώρα μας την πλειοψηφία των πόντων της πέτυχαν οι Χατήρα (12), Σιουμουρέκη (11) και Ζιάκα (12).

Διαιτητές: Πίτσι, Μπερνάρντο

Δεκάλεπτα: 8-12, 23-30, 40-41, 53-57

Ελλάδα (Κτιστάκης): Στολίγκα, Χατήρα 12(1), Σιουμουρέκη 11(1), Ζιάκα 12, Τόγια, Γιαπιτζόγλου 3(1), Αρσενιάδου, Φελούρη 7, Καλογήρου 2, Παρασκευοπούλου 5, Τσινασλανίδου, Χωλοπούλου 5.