Δεύτερη ήττα στην Πορτογαλία για την Εθνική ομάδα των Κορασίδων, η οποία λίγες ώρες μετά την ήττα από την Ισπανία έχασε στην εκπνοή από την οικοδέσποινα χώρα στην έδρα της με 58-60 στο προτελευταίο της παιχνίδι στη χώρα της Ιβηρικής. Έπεται αύριο (30/7) το τελικό τεστ κόντρα στην Λιθουανία.

Αν και η Ελλάδα ήταν διαρκώς μπροστά στον πίνακα του σκορ από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης (2-4 στο 3′, 7-4 στο 5′, 7-10 στο 7′, 9-12 στο 9′) μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου (13-20 στο 13′, 15-20 στο 15′, 21-24 στο 18′), οι οικοδέσποινες άρχισαν να περνούν κεφάλι και πέρασαν μπροστά τόσο με 29-26 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους όσο και με 39-37 στο 25′.

Μάλιστα, με ένα ηχηρό σερί μέσα στα επόμενα λεπτά θα ξέφευγαν ακόμα και με 44-37 στο 26′ δείχνοντας σε καλύτερη κατάσταση μετά την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Η Ελλάδα ωστόσο άρχισε να σφίγγει την αμυντική της υπόσταση στη συνέχεια και τρέχοντας επί μέρους σκορ της τάξης του 2-12 μέχρι και το 33′ έκανε την ολική ανατροπή και πέρασε μπροστά με 46-49.

Μάλιστα, η Εθνική ξέφυγε ακόμα περισσότερο περνώντας μπροστά ακόμα και με 47-54 στο 35′ μπαίνοντας στην τελική ευθεία του φιλικού αυτού ντέρμπι ούσα η καλύτερη ομάδα του παρκέ στα τελευταία λεπτά. Το ματς δεν άργησε όμως να γίνει ντέρμπι και πάλι, με την Πορτογαλία να μειώνει στον πόντο δις (53-54 στο 37′, 55-56 στο 38′). Οι οικοδέσποινες μάλιστα πήραν τη νίκη στην εκπνοή με 60-58.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 29-26, 44-44, 60-58

Διαιτητές: Πινιέιρο, Τεϊξέιρα, Ταλέιγκο

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 22 (2), Μπαλτζή 2, Ανδρέου 5 (1), Λιανούδη 6, Σύρπα 10 (14ρ.), Καζάκη, Πατσιατζή 2, Καρρά 5, Σταθοπούλου 5 (1), Γιαντάη, Πολυχρονοπούλου 2, Παπαγιαννάκη, Λαγωνικάκη.