Ήταν εξ αρχής ξεκάθαρα οι δύο καλύτερες ομάδες στο Ματοσίνιος και αυτές θα διεκδικήσουν στον αυριανό τελικό και τον τίτλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κορασίδων. Ο λόγος γίνεται φυσικά για την Ισπανία και τη Γαλλία, τις ομάδες που πήραν δια περιπάτου την πρόκριση από τους ημιτελικούς της Παρασκευής (26/8).

Όπως και στον προημιτελικό με την Ελλάδα, έτσι και στον ημιτελικό με την Κροατία, η Ισπανία ζορίστηκε αρκετά μέχρι να πάρει τη νίκη με 75-54. Οι Ισπανίδες είχαν σχεδόν σταθερά το προβάδισμα, ωστόσο στο 31’ το σκορ ήταν 48-47, πριν κάνει η ομάδα του Carlos Cantero Morales ένα σερί 12-0 και ξεφύγει με 67-51 στο 36’. Η κυριαρχία της Ισπανίας κάτω από τα δύο καλάθια (53-40 τα ριμπάουντ, 46-18 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα), καθώς και οι Thiam (16 πόντοι, 16 ριμπάουντ), Carrion (14 πόντοι) έκαναν πάλι τη διαφορά υπέρ της.

Η Γαλλία, από τη μεριά της, δεν δυσκολεύτηκε το παραμικρό απέναντι στη διοργανώτρια Πορτογαλία. Οι “μπλε” διέλυσαν την οικοδέσποινα του τουρνουά με 51 πόντους διαφορά (87-36), έχοντας προηγηθεί ακόμα και με +54 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (87-33). Η γαλλική ομάδα τελείωσε το ματς με ποσοστό 53,6%, 20 κλεψίματα, 38 πόντους από τα 34 λάθη των γηπεδούχων και 50 μέσα από τη ρακέτα.

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Με τη νίκη επί του πολύ δυνατού Βελγίου για τις θέσεις 5-8 η Ελλάδα απέδειξε πως μόνο τυχαία δεν βρίσκεται τόσο ψηλά στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων (U16) του Ματοσίνιος. Η Εθνική έσπασε παράλληλα ένα σερί έξι ηττών από το Βέλγιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση, με την πιο πρόσφατη νίκη να χρονολογείται το 2005

Η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη θα διεκδικήσει αύριο (27/8, 19:45) κόντρα στην Ουγγαρία την 5η θέση στο τουρνουά, την κορυφαία που έχει καταλάβει ποτέ η Ελλάδα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων! Η Εθνική Κορασίδων έχει κατακτήσει την 5η θέση δύο φορές στο παρελθόν: το 1991 και το 2011.

Όσον αφορά στην αυριανή αντίπαλο της Ελλάδας, η Ουγγαρία ξέφυγε από το 23’ με 18 πόντους διαφορά (34-16) και παρότι υπέπεσε σε 28 λάθη κατέβαλε την Ιταλία στην παράταση με 56-54. Η Ιταλία προηγήθηκε στο 39’ έπειτα από πάρα πολλή ώρα με 47-48 και λίγο αργότερα με 47-50, ωστόσο η Toman έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο 2,5’’ πριν από τη λήξη και στο έξτρα πεντάλεπτο έκρινε και το νικητή με μακρινό σουτ στα 8,3’’.

ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ, ΔΑΝΙΑ

Η κάτοχος του αργυρού μεταλλίου (το 2019) θα αγωνίζεται στη 2η κατηγορία την επόμενη χρονιά! Ο λόγος για τη Λιθουανία, η οποία ηττήθηκε από τη Γερμανία 73-68 για τις θέσεις 13-16 και υποβιβάστηκε για πρώτη φορά μετά το 2015. Η Γερμανία είχε 0-5 έως σήμερα στο τουρνουά, ήταν όμως ανώτερη στο πιο κρίσιμο ματς, καθώς προηγήθηκε με 61-49 στο 31’ και κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι τέλους απέναντι στην ασταμάτητη Sintija Aukstikalnyte (33 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Αντίπαλος της Γερμανίας στον τελικό για την παραμονή στην 1η κατηγορία θα είναι η Φινλανδία της Tiia Talonen (22 πόντοι, 7 ασίστ), η οποία επιβλήθηκε σχετικά εύκολα της Δανίας με 64-47, εν πολλοίς χάρις σε ένα σερί 12-0 στο 4ο δεκάλεπτο, που έκανε το σκορ 55-38 στο 36’. Όσον αφορά στα παιχνίδια για τις θέσεις 9-12, η Πολωνία νίκησε εύκολα την Τσεχία 74-55, ενώ η Λετονία νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (80-70) τη Σλοβενία.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EUROBASKET ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (U16)

—————————————————————-

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ (27/8)

Λιθουανία – Δανία (13:00)

* Οι Λιθουανία, Δανία και μία εκ των Γερμανία, Φινλανδία υποβιβάζονται στη 2η κατηγορία.