Η βαριά ήττα από την πανίσχυρη Γαλλία (43-82) δεν έθεσε την Ελλάδα εκτός μάχης για την προνομιούχο πρώτη δυάδα στον 1ο όμιλο των FIBA U16 European Challengers κορασίδων. Κι αυτό διότι οι εκπλήξεις συνεχίστηκαν στον ελληνικό όμιλο και στο πλαίσιο της 3ης ημέρας του τουρνουά…

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας η Βουλγαρία (την οποία νίκησε μία ημέρα νωρίτερα η Ελλάδα) επικράτησε της Λετονίας με 63-51, έχοντας κορυφαία την Yana Karamfilova (23 πόντοι). Από την επόμενη αντίπαλο της Ελλάδας πρώτη σκόρερ ήταν η Elina Briede (14 πόντοι). Στο άλλο παιχνίδι η Φινλανδία υποχρέωσε τη Γερμανία σε νέα ήττα στο φινάλε με 62-60, έχοντας ανατρέψει προηγουμένως διαφορά 14 πόντων (8-22 στο 10’).

Νέα επιβλητική εμφάνιση έκανε η Ισπανία στο 2ο όμιλο, που προηγήθηκε 28-6 από το 12’ και έκανε σμπαράλια την Κροατία (69-38), μαζεύοντας 27 ριμπάουντ παραπάνω (62-35). Η Ουγγαρία συνέτριψε την Ουκρανία 90-62, σε ένα ματς στο οποίο ξεχώρισε η μονομαχία της Kateryna Koval (31 πόντοι, 10 ριμπάουντ) με την Petra Toman (29 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα). Η Σερβία, από τη μεριά της, νίκησε εύκολα τη Λιθουανία 68-44, χάρις σε ένα σερί 15-0 που έκανε στη 2η περίοδο. Η Marija Avlijas (32 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) ήταν πάλι ασταμάτητη από πλευράς Σερβίας, η οποία προηγήθηκε ακόμα και με 32 πόντους διαφορά στο 35’ (63-31).

Η Σλοβενία παρέμεινε αήττητη στον 3ο όμιλο, αφού κατέβαλε σχετικά εύκολα και την Τσεχία με 84-67, κάνοντας το 3/3. Τέλος, η Ρωσία νίκησε δύσκολα το Βέλγιο 55-47, ξεπερνώντας το κάκιστο 1ο δεκάλεπτο (4-14). Στο βραδινό παιχνίδι η Πολωνία επιβλήθηκε της οικοδέσποινας Πορτογαλίας με 57-51.

Τα φαβορί έκαναν υγιεινούς περιπάτους στον 4ο όμιλο. Η οικοδέσποινα Σλοβακία έκλεισε την 4η περίοδο με επιμέρους σκορ 26-2 και σάρωσε την Ιρλανδία 94-40, το Ισραήλ διέλυσε την Ελβετία 68-37, κρατώντας την αντίπαλό της στο 19,6% εντός πεδιάς, ενώ η Ρουμανία νίκησε το Λουξεμβούργο 66-40, κάνοντας επιμέρους 25-2 στη 2η περίοδο. Τριπλ-νταμπλ… με λάθη έκανε η καλύτερη παίκτρια του Λουξεμβούργου, η Faith Ehi Etute (18 πόντοι, 22 ριμπάουντ, 10 λάθη), η οποία είχε πάντως και 2/13 ελεύθερες βολές! Στο ίδιο ματς το τριπλ-νταμπλ έχασε για ένα κλέψιμο και η Miky Panait (11 πόντοι, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα).

Στον 5ο όμιλο η Mihaela Aleksovska πέτυχε 32 πόντους και η Βόρεια Μακεδονία συνέτριψε την Αλβανία 72-46, έχοντας 25 κλεψίματα και 35 πόντους από λάθη αντιπάλου (39). Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Αρμενία έκανε ένα σερί 8-0 στα τελευταία 52’’ και επιβλήθηκε της οικοδέσποινας Γεωργίας με 60-58 χάρις στο νικητήριο καλάθι της Ani Christina Mkrtchyan (33 πόντοι, 15/42 σουτ, 12 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα) 6’’ πριν από τη λήξη. Οι Αρμένιες σούταραν με ποσοστό 26,4% και είχαν 0/21 τρίποντα, ωστόσο έκαναν 27 κλεψίματα και υποχρέωσαν τη Γεωργία σε 48 λάθη!

TOP 18 CHALLENGERS

* Οι πρώτες δύο ομάδες από τον 1ο και τον 3ο όμιλο παίρνουν την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2022, που θα διεξαχθεί στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας. Από το 2ο όμιλο θα προκριθεί μόνο η 1η ομάδα λόγω της συμμετοχής της διοργανώτριας Ουγγαρίας σε αυτόν.