Η Γαλλία έγινε η πρώτη χώρα που εξασφάλισε μία θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2022 μέσω των FIBA U16 European Challengers κορασίδων, καθώς συνέτριψε στο πλαίσιο της 5ης ημέρας τη Γερμανία 77-51 και έκανε το 4/4 στον 1ο όμιλο. Η ομάδα του Vincent Bourdeau έκλειψε 19 φορές τη μπάλα, σημείωσε 30 πόντους από τα 32 λάθη των Γερμανίδων και πέτυχε επίσης 52 μέσα από τη ρακέτα, ελέγχοντας με άνεση το παιχνίδι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Αντιθέτως, η Ελλάδα βλέπει πλέον το Παγκόσμιο Κύπελλο με… κυάλια μετά την ήττα από τη Λετονία με 55-51, σε ένα πολύ κακό, πλην όμως αμφίρροπο παιχνίδι, στο οποίο η Εθνική είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα, μάζεψε πιο πολλά ριμπάουντ και σούταρε πολύ καλύτερα από την αντίπαλό της! Μεγάλο προβάδισμα για τη 2η θέση στον 1ο όμιλο πήρε πλέον η Βουλγαρία, η οποία έκανε την έκπληξη στο βραδινό ματς και κατέβαλε την οικοδέσποινα Φινλανδία με 64-61, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα για 31’18’’ στον αγώνα.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΣΑΡΩΣΕ ΤΗ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 108-30!

Στο 2ο όμιλο η Ισπανία έκανε το 4/4 και με εντυπωσιακό τρόπο μάλιστα, αφού σκόρπισε τη Λιθουανία 108-30, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 84 πόντους διαφορά στο 31′ (100-16)! Η Ισπανία πέτυχε 44 πόντους από τα 29 λάθη της Λιθουανίας, η οποία είχε 8/49 σουτ (16,3%), 0/13 τρίποντα και -8 στο ομαδικό σύστημα αξιολόγησης… Ζωντανή στο κυνήγι της 1ης θέσης παρέμεινε στο 2ο όμιλο η Ουγγαρία, η οποία συνέτριψε με συνοπτικές διαδικασίες την Κροατία 79-50. Η Σερβία, από τη μεριά της, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με επιμέρους 18-4 στα τελευταία επτά λεπτά και νίκησε την Ουκρανία 59-51, με την Marija Avlijas να έχει 35 πόντους με 13/31 σουτ. Άξιο αναφοράς είναι ότι σημειώθηκαν συνολικά οκτώ πόντοι στο 1ο δεκάλεπτο (2-6), με τις δύο ομάδες να έχουν μαζί 3/29 σουτ!

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΛΟΒΕΝΙΑ ΚΑΙ ΡΩΣΙΑ

Αρκετές ώρες μετά τη Γαλλία, άλλες δύο χώρες (στον 3ο όμιλο) εξασφάλισαν τα “εισιτήρια” τους για το Παγκόσμιο Κύπελλο U17: η Σλοβενία και η Ρωσία. Η μεν Ρωσία επιβλήθηκε δύσκολα της Πολωνίας με 65-58, μαζεύοντας υπερδιπλάσια ριμπάουντ (42-19) και βάζοντας 21 πόντους από τα ισάριθμα επιθετικά που πήρε! Κι όμως, χρειάστηκε να τελειώσει τον αγώνα με επιμέρους 13-4 στα τελευταία 4,5 λεπτά, για να πάρει τη νίκη-πρόκριση… Η δε Σλοβενία έκανε εντυπωσιακό 2ο ημίχρονο (43-23 το επιμέρους σκορ) και νίκησε τη γηπεδούχο Πορτογαλία 72-53, παραμένοντας αήττητη στο Ματοσίνιος. Τέλος, το Βέλγιο κράτησε την αντίπαλό του χωρίς πόντο για περίπου 10 λεπτά (από το 4’ έως το 14’) και επικράτησε εύκολα της Τσεχίας με 76-53.

Στον 4ο όμιλο αήττητα παρέμειναν τα δύο φαβορί. Εύκολα ή δύσκολα. Η οικοδέσποινα Σλοβακία είχε το προβάδισμα μόνο για 2’38” σε όλο το ματς, εντούτοις επιβλήθηκε της Ρουμανίας με 55-54, χάρις σε ένα επιμέρους 9-2 στα τελευταία 5,5 λεπτά. Το Ισραήλ, από τη μεριά του, νίκησε εύκολα το Λουξεμβούργο 66-40 και έκανε το 3/3. Στον ίδιο αγώνα η Faith Ehi Etute του Λουξεμβούργου είχε 15 πόντους, 20 ριμπάουντ και 9 λάθη! Στο μεταξύ, η Ελβετία συνέτριψε την Ιρλανδία 74-36, μαζεύοντας 70 ριμπάουντ (33 παραπάνω από την αντίπαλό της) σε ένα ματς με 61 λάθη.

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: Η ΑΡΜΕΝΙΑ ΕΚΑΝΕ 62 ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ -25 ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ!

Το πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα της 5ης ημέρας καταγράφηκε στον 5ο όμιλο, εκεί όπου η Βόρεια Μακεδονία διέλυσε την Αρμενία με 70 πόντους διαφορά (92-22), έχοντας 43 κλεψίματα και 63 πόντους από λάθη αντιπάλου! Η Αρμενία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 5/40 σουτ (12,5%), 12/24 βολές, 62 λάθη και αρνητικό νούμερο στο σύστημα αξιολόγησης (-25)! Στο άλλο παιχνίδι η Αλβανία επικράτησε της Μάλτα με 53-51, κλείνοντας το παιχνίδι με επιμέρους 9-2 στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

TOP 18 CHALLENGERS

* Οι πρώτες δύο ομάδες από τον 1ο και τον 3ο όμιλο παίρνουν την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2022, που θα διεξαχθεί στο Ντέμπρετσεν της Ουγγαρίας. Από το 2ο όμιλο θα προκριθεί μόνο η 1η ομάδα λόγω της συμμετοχής της διοργανώτριας Ουγγαρίας σε αυτόν.