Η πρώτη ευκαιρία για την παραμονή στην Α Κατηγορία του Ευρωμπάσκετ Κορασίδων πήγε χαμένη για την Εθνική μας ομάδα, η οποία έχασε από την Ιταλία με 35-56 στη φάση των 16. Πλέον, από αύριο (16/8) κόντρα στη Λετονία, το συγκρότημα της Βασιλείας Γκουζίνη εξακολουθεί να χρειάζεται μια νίκη για να σώσει την παρτίδα στην πρώτη τη τάξει κατηγορία της Ευρώπης.

Μετα από ένα καλό αμυντικά ξεκίνημα, όπου κρατήσαμε τον αντίπαλο μόλις στα 1-5 σουτ και το ένα λάθος στα πρώτα 4 λεπτά της συνάντησης (3-6 στο 4′), άρχισε να φαίνεται η διαφορά δυναμικότητας.

Έτσι, οι Ιταλίδες γρήγορα γρήγορα ξέφυγαν τόσο με 17-10 στο 9′ όσο και με 20-10 στο 10′, ενώ μέχρι το 12′ και το 15′ είχε αποκτήσει και αέρα νίκης – πρόκρισης προηγούμενη 25-11 και 28-15. Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου η κατάσταση έδειχνε να είχε ξεφύγει για τα καλά, με τους τυπικά γηπεδούχους να ξεφεύγουν με νταμπλ σκορ (34-17) στο 17′ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 15 πόντους (38-23) κόντρα σε μια μετράει ελληνική εικόνα.

Μετα την ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν άλλαξαν πολλά, με την Ιταλία να περνάει μπροστά τόσο με 43-25 στο 25′ όσο και με 48-30 μέχρι το φινάλε της 3ης περιόδου και επί της ουσίας να σφραγίζουν από νωρίς την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα βρουν απέναντί τους την Σερβία.

Τα Δεκάλεπτα: 20-10, 38-23, 48-30, 56-35

Ελλάδα (Γκουζίνη): Ανδρέου 5 (1), Καρρά 5, Καζάκη 5 (1), Λιανούδη 8, Πολυχρονοπούλου, Μπαλτζή, Χωλοπούλου 3 (1), Γιάνταη, Παπαγιαννάκη, Πατσιατζή, Σταθοπούλου 1, Σύρπα 8.