Μπορεί για τρία δεκάλεπτα η Εθνική να ήταν μπροστά στο σκορ αλλά στο τέλος κατέρρευσε και ηττήθηκε με σκορ 65-80 από την Βοσνία Ερζεγοβίνη για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ουγγαρίας

Πλέον η Εθνική Νεανίδων θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16 με την ηττημένη του αγώνα Κροατία-Λιθουανία.

Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα ήταν για ακόμα μια φορά η Έλενα Τσινέκε με 26 πόντους, την ώρα που η Αγγελική Τζανετάτου είχε 10.

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ακόμα και όταν η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα +4, η Βοσνία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βοσνία εξαπέλυσε μεγάλη αντεπίθεση και κατάφερε όχι απλά να προηγηθεί στο σκορ αλλά να φτάσει τη διαφορά στο +10 (20-30), έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ωστόσο με ένα επί μέρους 6-0 η ελληνική ομάδα μείωσε σε 26-30, και σαν να μην έφτανε αυτό κατάφερε να προηγηθεί και πάλι στο σκορ με τη λήξη του δεκαλέπτου (38-36).

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το τρίτο μέρος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Η Βοσνία κατάφερε να ξεφύγει με +5 (40-45), όμως η εθνική μας κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει και να ανακτήσει το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 56-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η κατάρρευση για την ελληνική ομάδα. Η Βοσνία με ένα σερί 12-1 από 58-56 έφερε το σκορ στο 59-68, 5΄44΄΄ πριν το τέλος.  Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα όμως η επιθετική δεινότητα της Βοσνίας συνεχίστηκε και έτσι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +14 (64-78), 2΄26’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Τα τελευταία λεπρά κύλησαν χωρίς σημαντική διαφοροποίηση στο σκορ με τη Βοσνία να παίρνει τη νίκη με το τελικό 65-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-36, 56-54, 65-80.

Ελλάδα: Κοντογεώργο 1, Τσινέκε Ε. 26(2), Τζανετάτου 10(2),Μυλωνάκη 5, Αναστασοπούλου, Τσινέκε Κ. 7(1), Παναγιωτοπούλου 5, Κούκη 6, Χατζηβασιλείου, Πράπα 2, Τσιχλάκη, Στούπα 3.

Βοσνία Ερζεγοβίνη: Μίτριτς 17(1), Βίσκοβιτς 19(2), Γκλότιτς, Αζίνοβιτς 15(3), Ζούμπακ, Χέλιτς 10, Κράκιτς 11, Πέριτς 2, Ντομούζιν 6.