Αν και δεν έπεισε με την απόδοσή της στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού στα της επίθεσης, η Εθνική ομάδα των Νεανίδων κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αυστρίας με 46-32 για την 2η αγωνιστική του ομίλου της στο φετινό Ευρωμπάσκετ της ηλικιακής της τάξης. Πλέον, η ομάδα του Κτιστάκη ανήλθε στο 1-1 και πηγαίνει στον τελικό με την Ρουμανία παίζοντας για δύο αποτελέσματα -τη δική της νίκη ή την ήττα της σημερινής (2/7) αντιπάλου από το Λουξεμβούργο.

Ίσως ελέω και της εκκίνησης που άργησε να λάβει χώρα, το ματς ουδεμία σχέση είχε με την ποιότητα στο πρώτο του μέρους -με τις δύο ομάδες να τα… σπάνε από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ (5-20 σουτ / 1-10 τρίποντα / 4-8 βολές η Αυστρία , 4-21 σουτ / 2-9 τρίποντα / 6-12 βολές η Ελλάδα) σε ένα κάκιστο παιχνίδι με 19 λάθη για 12 καλάθια στο πρώτο μέρος.

Ακόμα και έτσι όμως, η Ελλάδα ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο όγκο του πρώτου ημιχρόνου (5-10 στο 7′, 9-11 στο 10′, 10-12 στο 13′, 15-16 στο 15′), το τελικό σκορ του οποίου βρήκε τις δύο χώρες ισόπαλες στο 19-19…

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, και με την Στολίγκα σε μεγάλο βράδυ με 23 πόντους μέχρι και το 37′ (30 η Αυστρία μέχρι και αυτό το σημείο), η Ελλάδα άρχισε να παίρνει κεφάλι στον πίνακα του σκορ μετά το οριακό 26-26 του 28′ περνώντας μπροστά τόσο με 26-34 στο 32′ όσο και με 30-44 στο 38′ καθαρίζοντας στο τέλος την… σεμνή τελετή και κρατώντας στα χέρια της την πρόκριση στη φάση των 8!

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 19-19, 26-29, 32-46

Ελλάδα (Κτιστάκης): Χατήρα 7 (1), Γεωργακοπούλου, Στολίγκα 26 (6), Τσάμη 6, Ζιάκα, Μπλιθικιώτη 1, Μαργέλου, Παλάσκα 6, Παρασκευοπούλου, Στεφανάκη, Ταμπάκου, Τσινασλανίδου.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.