Η Γαλλία απέδειξε την ανωτερότητά της στον 3ο όμιλο των FIBA U18 European Challengers που ολοκληρώθηκε σήμερα (1/8) στο Ηράκλειο, καθώς νίκησε εύκολα και την Ισπανία 61-53 στο πλαίσιο της 5ης ημέρας, κατακτώντας αήττητη την 1η θέση. Οι Γαλλίδες είχαν σταθερά το προβάδισμα μετά το 8’ και άνοιξαν τη διαφορά στην 3η περίοδο, όταν έκαναν ένα σερί 8-0 από το 22’ έως το 30’, ξεφεύγοντας με 52-35 σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Μόνο δύο αγώνες έγιναν στον όμιλο του Ηρακλείου, καθώς τα κρούσματα κορωνοϊού που βρέθηκαν στην αποστολή του Ισραήλ, οδήγησαν στη ματαίωση της αναμέτρησης με την Ελλάδα. Στο βραδινό παιχνίδι του ομίλου η Πολωνία επικράτησε εύκολα της Σλοβακίας με 64-46, έχοντας 21 ριμπάουντ παραπάνω (58-37) και το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Το πιο συναρπαστικό φινάλε καταγράφηκε στον 1ο όμιλο, εκεί όπου η Πορτογαλία νίκησε την Κροατία 77-61 και κατέκτησε την 1η θέση, υπερέχοντας στην τριπλή ισοβαθμία. Η Πορτογαλία των Falcão (22 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Barros (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Furtado (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ) προηγήθηκε ακόμα και με 77-57 στο 38’ και κάλυψε με άνεση το +12 που χρειαζόταν για να κατακτήσει την πρωτιά. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η οικοδέσποινα Λετονία επικράτησε της Ρωσίας με 65-50, ενώ εύκολο έργο είχε και η Γερμανία απέναντι στη Ρουμανία, αφού προηγήθηκε 68-42 στο 36’ και πήρε τη νίκη με 70-51.

Στον 4ο όμιλο η Ουκρανία ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων στο 2ο ημίχρονο (27-45 στο 26’) και υποχρέωσε τη Σλοβενία στην πρώτη της ήττα (63-57), με την Daria Biriuk να σημειώνει 25 πόντους και να έχει ακόμα 7 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Την 1η θέση, βέβαια, οι Σλοβένες την είχαν εξασφαλίσει μία ημέρα νωρίτερα… Τη 2η νίκη της σημείωσε η Βόρεια Μακεδονία, η οποία προηγήθηκε 35-11 στο 17’, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 55-62 στο 34’ και χρειάστηκε ένα τρίποντο της Nina Zafirova 48’’ πριν από τη λήξη (έκανε το σκορ 66-64), για να καταβάλει την Ελβετία με 68-67. Τέλος, η Βουλγαρία συνέτριψε την Αλβανία 78-35, σε ένα ματς στο οποίο η Sajda Danaj έκανε 13 λάθη

Αήττητη κατέκτησε την 1η θέση και η Σερβία στο 2ο όμιλο, καθώς επιβλήθηκε της Τουρκίας με 55-51. Η Jovana Boricic (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ) οδήγησε σε όλο το ματς τη Σερβία, η οποία είχε το προβάδισμα για 31’20’’, αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων (32-25 στο 22’). Δεύτερη στο Κλάτοβι κατετάγη η Λιθουανία, που νίκησε εύκολα την οικοδέσποινα Τσεχία 73-50, έχοντας ένα άνετο προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Τέλος, την πρώτη της νίκη σημείωσε η Ιρλανδία, που συνέτριψε μάλιστα την Ουγγαρία 87-64, με τη Lucy Coogan να βάζει 29 πόντους με 7/8 τρίποντα.

CHALLENGER 25-28: ΠΡΩΤΗ Η ΚΥΠΡΟΣ ΜΕ ΡΕΣΙΤΑΛ ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗ

Αήττητη κατέκτησε το challenger για τις θέσεις 25-28 που διοργανώθηκε στην Ανδόρα λα Βέγια η Κύπρος. Στον τελικό προηγήθηκε με 31 πόντους διαφορά στο 27’ (48-17) και νίκησε πολύ εύκολα τη Μάλτα 60-45, με τη Σοφία Στυλιανίδη να πετυχαίνει 31 πόντους με 8/14 τρίποντα! Ντέρμπι έγινε στον αγώνα για την 3η θέση, στον οποίο η Μολδαβία επικράτησε της Ανδόρας με 44-41, παρότι σούταρε με ποσοστό 21,7%, δέχτηκε 25 κλεψίματα και έκανε 39 λάθη! Η Iulia Curudimova πέτυχε το νικητήριο τρίποντο 1’53’’ πριν από τη λήξη, αφού δεν σημειώθηκε άλλος πόντος στο χρόνο που απέμενε.