Η διαφορά επιπέδου που χωρίζει την Ελλάδα και τη Γαλλία σε επίπεδο Νεανίδων φάνηκε ξεκάθαρα στο πλαίσιο της 2ης ημέρας των FIBA U18 European Challengers, καθώς η Εθνική υπέστη νέα βαριά ήττα με σκορ 72-27. Με ποσοστό 18,2% συνολικά, 0/14 τρίποντα και 42 λάθη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο…

Αήττητη παρέμεινε στον όμιλο της Ελλάδας και η Πολωνία, καθώς κράτησε το Ισραήλ στο 28%, είχε ένα προβάδισμα 1-8 πόντων σε όλο το 2ο ημίχρονο και επικράτησε εν τέλει με 69-63. Περίπατο έκανε στο βραδινό παιχνίδι και η Ισπανία, που έκλεψε 26 φορές τη μπάλα, πέτυχε 32 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και συνέτριψε τη Σλοβακία 82-39, σε ένα παιχνίδι στο οποίο καταγράφηκαν συνολικά 69 λάθη (44 οι Σλοβάκες)!

Στον 1ο όμιλο η Κροατία πέτυχε 30 πόντους από λάθη αντιπάλου και πήρε το ντέρμπι με τη Ρωσία (70-53), χάρις σε ένα σερί 15-0 που μετέτρεψε το 45-42 (30’) σε 60-42 στο 36’. Το 2/2 έκανε και η Πορτογαλία, που συνέτριψε τη Ρουμανία 73-49, παρότι σούταρε με ποσοστό 27,8%. Μάζεψε όμως και 28 επιθετικά ριμπάουντ και έκανε 19 κλεψίματα. Το ντέρμπι του 1ου ομίλου το πήρε η Λετονία, που επιβλήθηκε της Γερμανίας με 57-49 χάρις σε ένα σερί 9-0 στα τελευταία έξι λεπτά.

Το ντέρμπι της ημέρας έγινε στο 2ο όμιλο, εκεί όπου η Σερβία επικράτησε της Λιθουανίας με 58-52. Η Jovana Boricic (23 πόντοι) και η Sara Vasiljevic (8 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα) οδήγησαν τις Σέρβες, οι οποίες είχαν σταθερά το προβάδισμα μετά το 14’. Στο μεταξύ, η Τουρκία διπλασίασε τις νίκες της, έστω κι αν χρειάστηκε ένα σερί 11-0 στα τελευταία 4,5 λεπτά, προκειμένου να καταβάλει την Ιρλανδία με 67-55, ενώ στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας η Ουγγαρία κατέβαλε εύκολα την Τσεχία με 71-47.

Απίθανα πράγματα έγιναν στη Σόφια (4ο όμιλο), εκεί όπου η Σλοβενία συνέτριψε τη Βόρεια Μακεδονία 88-22, κρατώντας στο μηδέν την αντίπαλό της στα πρώτα 11,5 λεπτά και στα τελευταία 12,5! Στα άλλα παιχνίδια του 4ου ομίλου, η Iliyana Georgieva πέτυχε 29 πόντους και η Deana Stoyanovska πρόσθεσε άλλους 24 στην άνετη νίκη της Βουλγαρίας επί της Ουκρανίας με 70-59, ενώ η Ελβετία νίκησε εύκολα την Αλβανία 76-47, έχοντας 25 κλεψίματα και 40 πόντους από (38) λάθη αντιπάλου.

Ένα επίπεδο πάνω από τους αντιπάλους της στον όμιλο για τις θέσεις 25-28 είναι η Κύπρος, που συνέτριψε και τη Μάλτα 66-31, καθώς επιχείρησε 31 σουτ παραπάνω και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (65-39). Στο άλλο παιχνίδι η Μολδαβία νίκησε εξίσου εύκολα την οικοδέσποινα Ανδόρα 69-41.