Διπλασίασε τις νίκες της στο European Challenger που διεξάγεται στο Γερεβάν της Αρμενίας η Εθνική Νέων Γυναικών επικρατώντας με 69-68 της Ελβετίας.

Η Ελλάδα παρουσίασε δυο πρόσωπα στο παιχνίδι, ωστόσο έφτασε στον στόχο της μετά από έναν αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Εθνική Νέων Γυναικών επέβαλε το ρυθμό της παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Αρχικά η Κάλη Μιχαηλίδου και στη συνέχεια η Λίλια Καρακασίδου έδωσαν λύσεις στην επίθεση και την δυνατότητα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να ξεφύγει με 28-12 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +18 (40-22).

Η Ελβετία προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 42-28 με την συμπλήρωση του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

Η Εθνική έχοντας πρόβλημα στο σκοράρισμα (σημείωσε δύο πόντους στα έξι πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου) έδωσε την ευκαιρία στην Ελβετία να πλησιάσει (44-41 στο 26’), όμως η Καρακασίδου με δυο καλάθια έδωσε ανάσα κάνοντας το 49-41. Η αντίπαλος όμως δεν τα παράτησε, έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι (56-54) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και ισοφάρισε σε 58-58 στο 34’.

Καρακασίδου και Φάρου βοήθησαν την Εθνική να κάνει το 63-58 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά η Ελβετία έφερε το παιχνίδι εκ νέου στα ίσα (65-65 στο 38’.30’’). Η Φάρου απάντησε (67-65), για να έρθει το τρίποντο από την Μπρούτσεζ δίνοντας το προβάδισμα στην Ελβετία με 68-67 (στα 53 δευτερόλεπτα). Το καλάθι, όμως, της Ολυμπίας Σακελλαρίου ήταν καθοριστικό (στα 33 δευτερόλεπτα), έκανε το 69-68 με την Ελβετία να μην μπορεί στη συνέχεια να απαντήσει και την Εθνική Νέων Γυναικών να παίρνει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-20, 28-42, 50-55, 68-69
Ελλάδα (Μίχα): Καρακασίδου 21(1), Μπουντούρη 9(1), Σακελλαρίου 8(1), Μιχαηλίδου Κ. 12, Φάρου 10, Νάτσκου 2, Δερμιτζάκη, Γούλα 5(1), Παπαμαρκάκη, Μιχαηλίδου Ε. 2, Παντελή.