Με το δεξί στα φιλικά μπήκε η Εθνική Νέων Γυναικών απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία στο ΟΑΚΑ καθώς κέρδισε εύκολα με 50-32 χάρη στην εξαιρετική της άμυνα!

Οι παίκτριες του κόουτς Γερεουδάκη στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλές, αλλά και πάλι είχαν το προβάδισμα με 7 πόντους (26-19). Στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς μας αύξησαν την διαφορά στο σκορ (39-27), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν… γκάζι και πήραν την άνετη νίκη με 50-32. Κορυφαίες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν η Καρλάφτη με 13 πόντους και η Φασούλα με 9.

Αύριο οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στο ΟΑΚΑ σε φιλικό παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί στις 19:30, ενώ η Εθνική μας θα συνεχίσει την προετοιμασία της για το Ευρωμπάσκετ Νέων Γυναικών του Εϊλάτ.