Λίγες ώρες μετά την άκρως επιβλητική νίκη κόντρα στην Αλβανία με 99 πόντους διαφορά, η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τουρκία στην 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Γυναικών (Β’ κατηγορία) και λύγισε δύσκολα με 64-55.

Το παιχνίδι ήδη από το πρώτο μέρος ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο καλύτερες ομάδες του πρώτου ομίλου της διοργάνωσης να πηγαίνουν συνεχώς πόντο-πόντο τόσο στην 1η (19-15 στο 10′) όσο και στη 2η περίοδο (29-24 στο 18′, 31-26 στο 20′).
Μάλιστα, ακόμα και μέχρι και το φινάλε της 3ης, οι δύο γειτονικές χώρες δεν έλεγαν να… ξεκολλήσουν η μια από την άλλη, με την Τουρκία ωστόσο να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ έστω και στο καλάθι (35-33 στο 25′, 39-38 sto 28′). Ωστόσο, ένα μεγάλο για τα δεδομένα και τη φύσει της αναμέτρησης σερί της τάξης του 7-0 από το 28′ μέχρι και το 30′, έφερα την Επίσημη Αγαπημένη να κυνηγάει από το -8 (46-38), ενώ η τρομερή δυστοκία (στο απόλυτο 0 για 3 λεπτά) στις απαρχές του 4ου δεκαλέπτου δε βοήθησε…

Η Εθνική μας όμως όχι απλά δεν τα παράτησε αλλά κατάφερε με ένα πολύ γρήγορο 0-7 σερί στο επόμενο λεπτό και επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στο καλάθι (48-45) μετά από πολλή ώρα!
Λίγο αργότερα μάλιστα, το σερί επεκτάθηκε και στο 4-13, με την Ελλάδα να μειώνει στον πόντο (52-51) με μπόλικο ακόμα διάστημα για το φινάλε, δείχνοντας ικανή να πάρει το ματς και την πρόκριση! Ωστόσο, με το σκορ στο 57-55 με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Sacalir με ένα μεγάλο τρίποντο (αλλά και με 2/2 βολές μετέπειτα) καθάρισε το ματς…

Διαιτητές: Μαρέ (Γαλλία), Μαρκίς (Ρουμανία), Σκόρεκ (Πολωνία)
Δεκάλεπτα: 19-15, 31-26, 46-38, 64-55

Ελλάδα (Νίκλας): Μποσγανά 21 (1τρ. 9ρ.), Μπουντούρη 5 (1), Χατζηλεοντή 14 (11ρ., 3 α), Γούλα 13 (3/3), Πολυμένη, Δερμιτζάκη, Μιχαηλίδου, Παπαδοπου΄λους, Πρίφτη, Σακελλαρίου, Στεργάκη 2

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.