Πολύ εύκολο απόγευμα Παρασκευής (4/8) για την Εθνική Νέων Γυναικών, η οποία κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση την Ουκρανία με 77-51 στο πλαίσιο των αγώνων κατάταξης του Ευρωμπάσκετ της ηλικιακής της τάξης. Επόμενο εμπόδιο για το σύνολο του Μάριου Δεσποτάκη η Μεγάλη Βρετανία το μεσημέρι του Σαββάτου (5/8 – 15.30).

Με την Μποσγανά να μπαίνει πολύ δυναμικά στο παρκέ και να μετράει 6 από τους 10 μας πόντους μέχρι και το 4ο λεπτό, η Ελλάδα κατάφερε από νωρίς να επιβάλει τον ρυθμό και την κυριαρχία της κόντρα στην Ουκρανία.

Μάλιστα, κάνοντας… πλάκα στην αντίπαλη ρακέτα με 8 επιθετικά ριμπάουντ σε 12 χαμένα σουτ και 10 πόντους δεύτερης ευκαιρίας, με 9 περισσότερα “σκουπίδια” αλλά και 20 πόντους στο αντίπαλο ζωγραφιστό μέχρι και το 13ο λεπτό, η Εθνική μας ξέφυγε ακόμα και με 28-15 σε αυτό το διάστημα δείχνοντας πως θα έφτανε εύκολα στη νίκη.

Ωστόσο, η Ουκρανία δεν έλεγε να τα παρατήσει και βρίσκοντας λύσεις σε ένα διάστημα όπου η δική μας ομάδα έμοιαζε να είχε σίγουρο το ροζ φύλλο έτρεξε ένα σημαντικό 3-12 επί μέρους σκορ μέχρι και το 19ο λεπτό μειώνοντας απότομα τόσο σε 28-25 στο 17′ όσο και σε 31-27 στο 19′.

Το σύνολο του Μάριου Δεσποτάκη ωστόσο απάντησε και έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά με 7 πόντους (34-27), ενώ μέχρι και το 25′ η κατάσταση έδειχνε να ξεφεύγει υπέρ μας και πάλι (39-27 στο 22′, 46-33 στο 25′), με το δίδυμο των Μποσγανά και Γρηγοροπούλου να συνεργάζονται πια για 22 κοινούς πόντους με 7-15 σουτ εντός πεδιάς.

Απο εκεί και πέρα μάλιστα το νερό μπήκε στο αυλάκι για την χώρα μας, η οποία ήδη από το 27′ είχε δημιουργήσει ασφαλές προβάδισμα της τάξης των 15 πόντων (52-37) κόντρα στην Ουκρανία, το οποίο και μεγάλωσε με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου στη συνέχεια μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης (52-37 στο 27′, 59-44 στο 33′, 65-46 στο 34′, 73-47 στο 36′) βάζοντας στην εξίσωση και το δίδυμο των Παπαδοπούλου και Πολυμένη με 22 κοινούς πόντους μέχρι το 38′ φτάνοντας τελικά σε μια πολύ άνετη νίκη πριν τον αυριανό αγώνα με τη Μεγάλη Βρετανία.

Τα Δεκάλεπτα: 22-13, 34-27, 57-42, 77-51

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Αλεξιά, Δροσούνη 9, Κουκή 5, Παπαδακη, Στεργάκη 3, Ανδρικοπούλου 5(1),Μποσγανά 12(1), Γρηγοροπούλου 12, Καρατάσιου 3(1), Παπαδοπούλου 10, Πολυμένη 12(4), Πρίφτη 6.