Ήττα παρά τα όσα θετικά άφησε η εικόνα της για την Εθνική Νέων Γυναικών από την αντίστοιχη ηλικιακά ομάδα του Ισραήλ! Η Ελλάδα ηττήθηκε με 66-80 από τις φιλοξενούμενες στον Άγιο Θωμά και ετοιμάζεται για την αυριανή (23/7) μεταξύ τους ρεβάνς σε δύο πολύ δυνατά δείγματα γραφής πριν το Ευρωμπάσκετ.

Αν και η Ελλάδα έχοντας σε τρομερή ημέρα από νωρίς τις Μποσγανά, Παπαδοπούλου και Πρίφτη (23 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) κατάφερε να μπει καλύτερα στην αναμέτρηση και να ξεφύγει μάλιστα ακόμα και με 8 πόντους στο φινάλε της 1ης περιόδου (23-15), το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σκέτη καταστροφή για τα ελληνικά χρώματα.

Συγκεκριμένα, το συγκρότημα του κόουτς Δεσποτάκη μπερδεύτηκε αρκετά στην επίθεση και με 11 λάθη (από τα οποία ο αντίπαλος βρήκε οκτώ πόντους στο ανοιχτό γήπεδο) και πολύ σύντομα όχι απλά έχασε το προβάδισμα αλλά βρέθηκε και να κυνηγάει διαρκώς στον πίνακα του σκορ σημαντικές αποστάσεις (25-31 στο 15′, 26-34 στο 16′, 33-40 στο 18′) κόντρα σε ένα Ισραήλ που είχε την Halevy σε απίθανη βραδιά με 18 πόντους σε 13 λεπτά με 4-6 τρίποντα στο πρώτο μέρος -το οποίο τελικά έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 36-46…

Οι Ελληνίδες όμως βρήκαν το απαραίτητο πάθος και ενέργεια μετά την ανάπαυλα και αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 40-49 στο 22′ και 43-54 στο 25′ δε… μάσησαν και με την τριάδα των Μποσγανά, Πρίφτη και Παπαδοπούλου να κάνει… όργια έχοντας πετύχει μέχρι και το 30′ 36 κοινούς πόντους πλησίασαν τόσο στους 5 πόντους (51-56 στο 27′) όσο και στους 4 πόντους (59-63 στο 30′) μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου μπαίνοντας για τα καλά στο φιλικό ξανά.

Από ένα σημείο και μετά όμως, το Ισραήλ άρχισε να βρίσκει ξανά λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και ξεφεύγοντας με 62-73 μέχρι και το 36ο λεπτό καθάρισε την έστω και φιλική αυτή αναμέτρηση…

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 36-46, 59-63, 66-80

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Μποσγανά 17 (2), Ανδρικοπούλου, Πολυμένη 9 (2), Πρίφτη 10 (3), Παπαδοπούλου 11, Κουκή 1, Αλεξιά, Γρηγοροπούλου 9, Παπαδάκη, Δροσούνη 6, Τσαγκαροπούλου, Στεργάκη 3, Καρατάσιου.