Η Τουρκία και το Μαυροβούνιο θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών Β’ κατηγορίας. Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι άλλο: είναι οι δύο από τις τρεις ομάδες που προβιβάζονται στην 1η κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο U20.

Η μεν Τουρκία ανέτρεψε διαφορά 18 πόντων στο 2ο ημίχρονο (9-27 στο 14’), έστειλε τον 1ο ημιτελικό με τη Σλοβενία στην παράταση χάρις σε 1/2 βολές της Uzunoglu 4,7’’ πριν από τη λήξη και εκεί πήρε τη νίκη-πρόκριση με 60-59, αφού οι Σλοβένες δεν μπόρεσαν να κάνουν φάουλ στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα!

Το Μαυροβούνιο απέφυγε τα… δράματα στο φινάλε και νίκησε το Ισραήλ 81-71 στο 2ο ημιτελικό. Το Μαυροβούνιο είχε διαρκώς τον έλεγχο του αγώνα, ξέφυγε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 15’ (38-22), ωστόσο είδε το Ισραήλ να ισοφαρίζει το σκορ στο 35’ (68-68), πριν κλείσει το ματς με επιμέρους 13-3 στα τελευταία πέντε λεπτά.

Κάπως έτσι, την 3η προνομιούχο θέση που στέλνει τη νικήτρια στην 1η κατηγορία, θα τη διεκδικήσουν το Ισραήλ και η Σλοβενία.

Η Ελλάδα, από τη μεριά της, θα παίξει για την 5η θέση απέναντι στη Γερμανία, μετά την εύκολη νίκη επί της Νορβηγίας με 78-53.