Η Εθνική Νέων Ανδρών, έκανε το 3/3 στον όμιλο, αφού επιβλήθηκε της Γερμανίας με 77-86.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι, με την Γερμανία να πυροβολεί έξω από τα 6,75. Οι παίκτες του Φλέμινγκ σκοράροντας μόνο με τρίποντα (και βολές σε προσπάθεια για τρίποντο) πήραν προβάδισμα στο σκορ με 16-10 και 19-13, με την α’ περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 25-18 με ακόμα ένα τρίποντο του Σνάιντερ.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνα της, μείωσε την διαφορά και πήγε στο ημίχρονο με 1 πόντο πίσω, με το σκορ στο 37-38

Η Γερμανία πήγε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της 3’06’’ πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου (43-54), αλλά η Εθνική με μπροστάρη τον Κόνιαρη μείωσε σε 48-54.

Η τελευταία περίοδος, ήταν η καλύτερη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αφού κατάφερε να γυρίσει τελείως το παιχνίδι και τελικά να κερδίσει με 77-86. Σ’ αυτό το διάστημα, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, είχε τον Χαραλαμπόπουλο στη θέση ”5” μπερδεύοντας έτσι τους Γερμανούς

Κορυφαίος για την Εθνική ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, έχοντας 18 πόντους (με 4/8 δίπ., 1/4 τρίπ., 7/9 βολ.), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 36’40”.

Το Μαυροβούνιο θ΄ αντιμετωπίσει η Εθνική, για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 38-37, 55-50, 77-86.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Τσέεμπ, Μπέισλαγκ 16 (2/7 τρίπ., 10 ασ.), Σμίκαλε, Τζάλοου 12 (1), Σνάιντερ 5 (1), Βάγκνερ 10 (1), Βανκ 3 (1), Φρόιντενμπεργκ, Κράτσερ 7 (9 ριμπ.), Κιλ 8 (1), Κράμερ 16 (2).

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 9, Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Κόνιαρης 17 (4/4 τρίπ.), Φλιώνης 2, Καρράς 5, Σκουλίαδας, Δίπλαρος 15 (2 τρίπ., 5 κλεψ.), Αγραβάνης, Χρηστίδης 6, Χαραλαμπόπουλος 18 (1 τρίπ., 5 ριμπ., 6 ασ.), Μουράτος 11 (1).