Με νέα ήττα έκλεισε τα φιλικά της δείγματα γραφής στο Κάντιθ η Εθνική ομάδα των Νέων, η οποία αν και ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ για σημαντικά σημεία του αγώνα δεν τα κατάφερε στο φινάλε κόντρα στην Ισπανία, από την οποία ηττήθηκε για δεύτερη φορά σε διάστημα δύο ημερών με 86-77.

Αν και μπήκε μπροστά στο σκορ στην 4η και καθοριστικότερη όλων περίοδο (59-61), πολύ σύντομα οι Ίβηρες βρήκαν τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα έχοντας επιστρέψει από το -7 του 25′ (45-52) και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.
Αρχικά, πέρασαν μπροστά τόσο με 66-65 όσο και με 70-67 και στη συνέχεια βρήκαν ακόμα πέντε δίχως απάντηση πόντους για το 75-67 στο 35ο λεπτό…
Τότε, ο Μαντζούκας πέτυχε μεν ένα τεράστιο τρίποντο ψυχολογίας για το 75-70, αλλά οι οικοδεσπότες πολύ σύντομα θα ανέβαζαν στους 8 την απόστασή τους με δύο δυναμικά drives κόντρα στην ρακέτα μας (79-71 στο 38′)…

Θυμίζουμε πως το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων έχει προγραμματιστεί για το διάστημα 16-24 Ιουλίου στο Μαυροβούνιο.

Δεκάλεπτα: 25-20, 37-42, 59-61, 86-77

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαϊδης, Κολοβέρος 5, Μπαζίνας 6 (2), Οικονομόπουλος 1, Νετζήπογλου 10, Βησσαρίου 10 (2), Μαντζούκας 20 (2) Καλόγηρος 2, Τσάμης 4, Κουρουπάκης, Τανούλης 19 (2)