Την τρίτη της ήττα σε εννιά μέχρι στιγμής φιλικά δείγματα γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου (9/7) η Εθνική ομάδα των Νέων, η οποία αν και ήταν ανταγωνιστική στο έπακρο κόντρα στην οικοδέσποινα Τουρκία δεν τα κατάφερε στο φινάλε και έχασε εν τέλει με 81-91.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή μέχρι και το 36ο περίπου λεπτό πολύ κοντά στο σκορ και πήγαινε πόντο-πόντο, με την Ελλάδα να είναι αισθητά ανώτερη μέχρι και το 12′, ένα διάστημα κατά το οποίο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (10-13 στο 6′, 16-23 στο 10′, 23-25 στο 12′). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν πολύ σύντομα να βρουν τις απαντήσεις στα προβλήματα που έθετε στο τραπέζι η ομάδα του Μάκη Γιατρά και πήραν κεφάλι στον πίνακα του σκορ από το 14ο λεπτό μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους βρίσκοντας 18 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά της δεύτερης περιόδου (29-28 στο 14′, 34-31 στο 17′, 43-39 στο 20′).

Μετά την ανάπαυλα, το ματς ήταν ακόμα ντέρμπι, με την Τουρκία να είναι μεν συνεχώς αγκαλιά με το προβάδισμα (53-49 στο 22′, 61-59 στο 28′) αλλά και την Ελλάδα να είναι πάντοτε πολύ κοντά έχοντας βρει λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.
Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ξεκάθαρα η κορυφαία ομάδα του παρκέ και παρά το γεγονός πως η Ελλάδα μείωσε στο 36′ σε 70-68 μετά από ώρα δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους και βρίσκοντας μέχρι τέλους από εκείνο το σημείο 21 πόντους σε 4 μόλις λεπτά έφτασαν μάλλον εύκολα στο ροζ φύλλο κόντρα στη χώρα μας, η οποία ετοιμάζει πλέον τις βαλίτσες της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που ακολουθεί (16-24 Ιουλίου, Μαυροβούνιο).

Δεκάλεπτα: 17-23, 43-39, 63-59, 91-81

Ελλάδα (Γιατράς): Νικολαϊδης 4 (1), Κολοβέρος 8 (1), Βησσαρίου, Οικονομόπουλος 10 (1), Νετζήπογλου 29 (3), Φίλλιος 2, Κουρουπάκης 7, Τσάμης 2, Καλόγηρος 14 (1), Τανούλης 2, Μπαζίνας 3 (1).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.