Παρά το γεγονός πως εκκίνησε ιδιαίτερα μέτρια την αναμέτρηση για την 3η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, η Εθνική ομάδα των Νέων υπέταξε χάρις σε μια… εξωφρενική τρίτη περίοδο την Πορτογαλία με 91-56 και απέφυγε την -εκ των φαβορί παρότι στο 0-2 μετά από δύο στροφές- Σλοβενία στην επόμενη φάση της διοργάνωσης!

Οι οιωνοί δεν ήταν οι καλύτεροι δυνατοί στα πρώτα λεπτά, με τους Πορτογάλους να τρέχουν ένα ασταμάτητο 1-13 επί μέρους σκορ μέχρι και το 7ο λεπτό και να ξεφεύγουν ακόμα και με 11 πόντους τρις (5-16, 7-18, 10-21) σ΄ αυτό το διάστημα αλλά και με 12 (12-24) λίγο αργότερα -βάζοντας πολύ δύσκολα στην Ελλάδα, που μετά τους… εφιάλτες με Ισραήλ και Ιταλία βρισκόταν σε τραγική θέση…
Ωστόσο, το συγκρότημα του Μάκη Γιατρά δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Έτσι, στα επόμενα 20 λεπτά -όντας τρομερά αποτελεσματική στην αμυντική της διάπλαση, επιτρέποντας μόλις 1.3 πόντους ανά λεπτό (2.4 στην πρώτη περίοδο) αλλά και μόλις έναν παραπάνω σε 10 περισσότερα λεπτά συγκριτικά με την πρώτη περίοδο, δεν κατόρθωσε απλά να επανέλθει στη διεκδίκηση της νίκης αλλά και να αποκτήσει σημαντικά προβαδίσματα, που εν τέλει της χάρισαν ένα πολύ άνετο απόγευμα.
Το άκρον άωτον της εμφάνισης της Επίσημης Αγαπημένης δεν ήταν άλλο από το ξεκίνημά της στην τρίτη περίοδο, όταν χάρις σε ένα τρομερό σερί της τάξης του 25-4 (!) στα πρώτα έξι λεπτά κατάφερε να μετατρέψει το οριακό +5 (41-36) του πρώτου μέρους σε +26 (64-38) και να εξασφαλίσει από νωρίς τουλάχιστον την 3η θέση του 2ου ομίλου!
Μάλιστα, η χώρα μας δε δέχθηκε ούτε έναν πόντο στα πρώτα 7 λεπτά της 4ης περιόδου και εκκινώντας με ένα άνετο 20-0 ανέβασε την απόσταση και στους 39 πόντους (88-49) στο 37′ και επικύρωσε την πρώτη της νίκη στο θεσμό.

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ελληνικού συγκροτήματος δεν ήταν άλλος από τον Γιώργο Τανούλη, ο οποίος από τους 9 πόντους μέχρι στιγμής στο τουρνουά ανήλθε σήμερα στους 27 και τα 11 ριμπάουντ, ενώ ακόμα 16 πόντους προσέθεσε και ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης, που έκλεψε επίσης και 5 μπάλες από τον «εχθρό»!
Συνολικά, εκτός του Φίλλιου όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Μάκη Γιατρά σκόραραν τουλάχιστον 2 πόντους σε μια πολύ μεστή ομαδική διάπλαση κόντρα στην Πορτογαλία -η οποία από μεριάς της τα έκανε όλα λάθος (25% τρίποντο, -12 ριμπάουντ, παραχώρησε 16 επιθετικά ριμπάουντ, 10 ασίστ για 17 λάθη)…

Πλέον, αναφορικά με τον αντίπαλό μας στην επόμενη φάση όλα είναι ακόμα ρευστά, καθότι η Ελλάδα αφενός περιμένει το αποτέλεσμα στο έτερο ματς του ομίλου της μεταξύ των Ιταλίας και Ισραήλ στις 17:30 (με νίκη Ιταλίας είμαστε 2οι, με νίκη Ισραήλ είμαστε 3οι) και αφετέρου εκείνο στη βραδινή (22:00) μονομαχία μεταξύ των Κροατίας και Βελγίου από τον 1ο όμιλο, όπου ο νικητής ουσιαστικά θα καταλάβει την 2η θέση.

Διαιτητές: Σάντσεθ Σίξτο (Ισπανία), Αουνκρότζερς (Λετονία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο)
Δεκάλεπτα: 15-24, 41-36, 68-49, 91-56

Ελλάδα (Γιατράς): Μπαζίνας 2 (7 α.), Φίλλιος, Κουρουπάκης 2, Οικονομόπουλος 11 (1), Βησσαρίου 3 (1), Καλόγηρος 6, Κολοβέρος 2, Μαντζούκας 15 (3), Νετζήπογλου 3, Νικολαϊδης 16 (2), Τανούλης 27 (11ρ.), Τσάμης 4

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.