Η Ρωσία αποδείχθηκε πολύ πιο δύσκολος αντίπαλος από την Ουκρανία για την Εθνική Νέων Ανδρών. Εντούτοις, το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο. Η Ελλάδα δυσκολεύτηκε ένα ημίχρονο, από εκεί και πέρα όμως ήταν πολύ ανώτερη και έφτασε εύκολα στη νίκη με 84-70 και ταυτόχρονα στο 2/2 στον 3ο όμιλο των European Challengers, ο οποίος φιλοξενείται στο Ηράκλειο Κρήτης.

Οι Ζώης Καράμπελας (15 πόντοι, 5 κλεψίματα), Όμηρος Νετζήπογλου (14 πόντοι), Γιώργος Τανούλης (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Εθνικής, η οποία έβγαλε ξανά πολλή ενέργεια στην άμυνα, έκλεψε 17 φορές τη μπάλα, προκάλεσε 22 λάθη, πέτυχε 26 πόντους από αυτά και συν τοις άλλοις σούταρε καλύτερα από μακρινή απόσταση απ’ ότι στην πρεμιέρα της, ευστοχώντας σε 9 από τα 30 τρίποντα που επιχείρησε.

Η άμυνα ήταν και αυτή τη φορά το σήμα κατατεθέν της ομάδας του Μάνου Μανουσέλη. Έστω στο 2ο ημίχρονο. Σε ένα παιχνίδι που ήταν εξ αρχής up tempo και δεν άρχισε ιδιαίτερα καλά (8-12 στο 6’ με 0-9 και 17-25 στο 12’), η Εθνική κατάφερε να το ισορροπήσει χάρις στον Καράμπελα (έβαλε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα), να ανακτήσει το προβάδισμα στο 15’ (31-29) και να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (45-41).

Το 2ο ημίχρονο ήταν διαφορετική υπόθεση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε στο γήπεδο με έξι σερί πόντους, προηγήθηκε 51-41 στο 22’ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Οι Ρώσοι πλησίασαν προσωρινά στη μία κατοχή (53-51 στο 25’), στη συνέχεια όμως η Ελλάδα απομακρύνθηκε εκ νέου και ανέβασε πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ξέφυγε ακόμα και με +17 (84-67).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 45-41, 69-59, 84-70

Ελλάδα (Μανουσέλης): Σωτηρίου 10 (6 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 11 (2), Κλωνάρας 8 (8 ριμπάουντ), Σιδεροηλίας 5 (1), Φίλλιος, Τανούλης 13 (1), Τσάμης 2, Νετζήπογλου 14 (1), Καράμπελας 15 (3 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Τόλιας, Ιατρίδης 6, Καλόγηρος.

Ρωσία (Filatov): Evdokimov 2, Maltsev 11 (2), Sereda 15 (3), Pokhodiaev 18 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Sychkov 5 (1), Pranauskis 7 (2), Evseev 4, Zubkov, Elatoncev 2, Sorokin 3, Korneliuk, Niagu 2.