Δεν τα κατάφερε στο δεύτερο συνεχόμενο φιλικό της με την Ισπανία η Εθνική ομάδα των Νέων! Λίγες ώρες μετά την επιτυχία της κόντρα στους Ρόχας, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σήμερα (4/7) επικρατώντας στο νήμα με 66-68 έναντι της ελληνικής αποστολής -που χωρίς τον Μαντζούκα έκανε μια μεγάλη προσπάθεια ανατροπής-, η οποία στρέφει πια την προσοχή της στην έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα λάβει χώρα στο Ηράκλειο εντός των επόμενων ημερών.

Σε αντίθεση με το χθεσινό (3/7) ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, η Ελλάδα δεν τα πήγε καθόλου καλά αμυντικά -με τους Ισπανούς να βρίσκουν τον ρυθμό και τα πατήματά τους τη δεύτερη ημέρα τους στα Δύο Αοράκια και να ταλαιπωρούν την Εθνική με 25 πόντους στην 1η περίοδο αλλά και με 19 στην 2η περίοδο -την ίδια στιγμή που εκείνη είχε βρει μόλις 16 και 16, αντίστοιχα, με τους Ίβηρες να μπαίνουν μπροστά με 12 πόντους (32-44) στα αποδυτήρια έχοντας βρει 13 πόντους περισσότερους σε σχέση με το πρώτο μέρος της Δευτέρας αλλά και όντας καλύτερη κατά 15 πόντους από χθες στο ίδιο χρονικό διάστημα…

Στο δεύτερο μέρος, η άμυνα ήρθε στα συγκαλά της. Το σύνολο του Κώστα Παπαδόπουλου ανέβασε την πίεσή του κόντρα στους Ίβηρες και κρατώντας τους μόλις στους 13 πόντους ενεργητικό αφενός βρήκε σιγουριά και χρόνο για τη δική του επίθεση και αφετέρου πλησίασε από τους 12 στους 7 πόντους (50-57 στο 30′).

Μάλιστα, το ματς έγινε για τα καλά ντέρμπι στο φινάλε, με την Ελλάδα να μειώνει ακόμα και σε 59-62 στο 32′ αλλά και σε 60-62 τρία λεπτά αργότερα βάζοντας… φωτιά στο παιχνίδι. Ακόμα όμως και ο Σταυρακόπουλος ισοφάριζε σε 66-66 με 40” για το τέλος, οι φιλοξενούμενοι από τη γραμμή των βολών άρπαξαν στο τέλος τη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 32-44, 50-57, 66-68

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 2, Φύτρος, Πλώτας 9 (1), Νεόφυτος 2, Χατζής 7, Οικονομόπουλος 8, Σταυρακόπουλος 6(1), Μερμίγκης 10, Ναυπλιώτης 9 (3), Ζορμπάς 5, Καλαϊτζάκης 4, Μπαζίνας 4