Με το δεξί η Ελλάδα! Με νίκη κατάφερε να εκκινήσει τις περιπέτειές της στο Ευρωμπάσκετ της ηλικιακής της τάξης η Εθνική ομάδα των Νέων, η οποία λύγισε στο νήμα με 72-67 την αντίσταση της Πολωνίας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Απόλυτος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Κώστα Παπαδόπολου ο ασταμάτητος Ζούγρης με 24 πόντους και 17 ριμπάουντ!

Η Πολωνία μπήκε πολύ πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έχοντας από νωρίς τον Winkowski σε μεγάλη μέρα ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα γρήγορα με 9-4 στο 5ο λεπτό. Η Εθνική μας όμως, παίρνοντας πολλές λύσεις από το μαγικό δίδυμο των Ζούγρη και Μαντζούκα κατόρθωσε να απαντήσει άμεσα στους τυπικά γηπεδούχους με ένα ηχηρό επί μέρους σκορ της τάξης του 0-10 από το 8′ μέχρι και το 12′ και να περάσει εκεί πια μπροστά με 19-24 σπάζοντας το αντίπαλο 19-14 με όπλο την άμυνα αλλά και τη λογική στα της επίθεσης.

Με τον Winkowski όμως να ταλαιπωρεί την ελληνική άμυνα και την επίθεσή μας να τα βρίσκει σκούρα με μόλις 7 πόντους και μέτρια ποσοστά ευστοχίας από την περίμετρο (1-10 τρίποντα) και τη γραμμή των βολών (6-13 βολές) από το 12′ μέχρι και το 17′ οι Πολωνοί θα γύριζαν ξανά υπέρ τους τη σκυτάλη περνώντας αφενός μπροστά με 32-31 και εν συνεχεία πηγαίνοντας στα αποδυτήρια αγκαζέ με το πολύ οριακό 36-35.

Το δεύτερο μέρος εκκίνησε αρκετά αποτελεσματικά για την Επίσημη Αγαπημένη, η οποία με πρωταγωνιστές για άλλη μια φορά τους Μαντζούκα και Ζούγρη -που έφτασαν πια τους 21 κοινούς πόντους- ευτύχησε να εκκινήσει με 6-12 επί μέρους σκορ την 3η περίοδο προηγούμενη τόσο με 40-41 στο 24′ όσο και με 42-47 στο 26′ που ήταν και η μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά εδώ και ώρα. Λίγο αργότερα δε, θα πήγαινε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 48-53 -απόσταση που εξατμίστηκε ωστόσο ταχύτατα από τους Πολωνούς στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου με ένα γοργό 4-0 (52-53 στο 33′)…

Στη συνέχεια όμως, Πλώτας και Ζούγρης με έξι αναπάντητους πόντους ώθησαν τη χώρα στο να ξεφύγει ακόμα και με 54-61 στο 35′ πριν ακολουθήσει η απόλυτη ψυχρολουσία στην άμυνά μας όταν ο Andrzejewski πέτυχε τρίποντο και φάουλ, έχασε τη βολή αλλά πήρε το ριμπάουντ δίνοντας την ευκαιρία στον Wisniewski να ολοκληρώσει από κοντά το… πεντάποντο για το 59-61! Ο ασταμάτητος Ζούγρης είχε ξανά τη λύση όμως για το 59-63 με ένα δυνατό κάρφωμα!

Λίγο αργότερα, ο Μαντζούκας μίλησε ξανά με ένα δυναμικό drive για το 63-65 1.20 πριν το φινάλε -με τον Ζούγρη να μαζεύει το ριμπάουντ από κοντά μετά το άστοχο τρίποντο του Καλαϊτζάκη γράφοντας το 63-67 50” πριν το τέλος φτάνοντας πια τους 22 πόντους (10-12 σουτ) με τα 16 ριμπάουντ καθαρίζοντας το ματς για την ομάδα του Παπαδόπουλου!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-35, 48-53, 67-72

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 6, Μαντζούκας 14 (1), Μερμίγκης 6, Νεόφυτος 4, Ζούγρης 24, Χατζής, Καλαϊτζάκης, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 6 (1), Πλώτας 10, Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς 2.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.