Η Ελλάδα αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων στον αγώνα για τη φάση των “16” του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών της Ποντγκόριτσα. Το Βέλγιο ήταν ανώτερο, είχε το προβάδισμα για 40 λεπτά και νίκησε εύκολα την Εθνική 87-72, συνεχίζοντας την εξαιρετική πορεία του στη διοργάνωση.

Την εντυπωσιακή πορεία του συνεχίζει και το Ισραήλ, ο κάτοχος του τίτλου σε επίπεδο Νέων Ανδρών. Η ομάδα του Oren Aharoni ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (8-16 στο 8’) και με όπλο την άμυνα (13 κλεψίματα) και απαρχή ένα σερί 14-0 στην 1η και στη 2η περίοδο (μετέτρεψε το 10-17 σε 24-17 στο 13’), έλεγξε το ματς με τη φιλόδοξη Σλοβενία και έφτασε στη νίκη, κλείνοντας την αναμέτρηση με επιμέρους σκορ 17-3 στα τελευταία 5 λεπτά.

ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ Η ΓΑΛΛΙΑ, Ο VUCELJIC ΛΥΤΡΩΣΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Η άμυνα της Γαλλίας… κατάπιε τους Πορτογάλους. Οι “μπλε” παρέδωσαν σεμινάριο άμυνας, πήραν τη νίκη με 54-41 και έκαναν φετινό ρεκόρ διοργάνωσης με τους 41 πόντους που δέχτηκαν, κρατώντας την Πορτογαλία σε μονοψήφιο νούμερο σε τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα! Τι κι αν σούταρε με ποσοστό 31,2%; Η Γαλλία κράτησε την Πορτογαλία στο 23,5% (με 2/28 τρίποντα) και είχε σταθερά το προβάδισμα μετά τα πρώτα 3-4 λεπτά, ξεφεύγοντας από το 7’ με 15-4 χάρις σε ένα σερί 13-0.

Τα… χρειάστηκε το Μαυροβούνιο μέχρι να καταβάλει την Τσεχία με 80-78, στον πιο ισορροπημένο και συναρπαστικό αγώνα της ημέρας. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 14 φορές, καμία δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων (60-67 στο 32’) και οι Τσέχοι είχαν μάλιστα το προβάδισμα την περισσότερη ώρα. Για την ακρίβεια μέχρι και 1,5 λεπτό πριν από το τέλος. Οι οικοδεσπότες είχαν πάντως τον -τελευταίο λόγο, με τον Vuceljic να σημειώνει το κρίσιμο τρίποντο 28,3’’ πριν από τη λήξη (76-73) και να βάζει στη συνέχεια και 2/2 βολές (78-73).

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΑΠΟ ΙΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ

Η Ισπανία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους “16”, καθώς πάτησε το γκάζι στο 2ο ημίχρονο και συνέτριψε την Πολωνία 83-60. Ο Juan Nunez (13 πόντοι, 9 ασίστ) έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στο τουρνουά και οδήγησε τους Ισπανούς σε εύκολο απόγευμα, κάτι που αποτυπώνεται γλαφυρά και στην στατιστική του αγώνα. Η ομάδα του Joaquin Prado σούταρε με ποσοστό 55,4%, είχε 14/30 τρίποντα, μάζεψε 15 ριμπάουντ παραπάνω (38-23) και διατήρησε σταθερά το προβάδισμα μετά το 17’, ξεφεύγοντας ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο 36’ (72-46).

Η Τουρκία δεν εντυπωσίασε κανέναν με τις εμφανίσεις της στη φάση των ομίλων, αλλά στους “16” ήταν αρκούντως πειστική. Με όπλο την άμυνα και τη δύναμή της κάτω από τα δύο καλάθια (44-22 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα), οι Τούρκοι ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα (4-11 στο 5’), κράτησαν τους Ουκρανούς στο 32,3% και πήραν εύκολα τη νίκη-πρόκριση με 72-56. Ο Adem Bona (18 πόντοι, 17 ριμπάουντ) ξεχώρισε πάλι από την ομάδα του Semih Soguksu, η οποία προηγήθηκε μέχρι και με 18 πόντους διαφορά στο 38’ (70-52).

ΣΑΡΩΤΙΚΗ Η ΚΡΟΑΤΙΑ, ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

Ποιος είδε την Κροατία και δεν τη φοβήθηκε! Η ομάδα του Ivan Tomas κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (49-27 τα ριμπάουντ, 40-24 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα) και σάρωσε την Ιταλία 88-72, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τους “8” της διοργάνωσης. Οι Κροάτες ξέφυγαν στο σκορ χάρις σε ένα επιμέρους 19-4 από το 6’ έως το 13’ (34-20) και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 28 πόντους στο 36’ (82-54).

Η Λιθουανία έκανε την ανατροπή της ημέρας. Η “Λιέτουβα” βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στο 12’ (18-29), αλλά μπήκε μεταμορφωμένη στο 2ο ημίχρονο και νίκησε τη Γερμανία 75-70, έχοντας προηγηθεί μάλιστα ακόμα και 66-56 στο 33’. Το παράδοξο είναι ότι οι Γερμανοί μάζεψαν 18 ριμπάουντ παραπάνω (25-43) και σούταραν με ποσοστό 54% έναντι μόλις 38,7% της Λιθουανίας! Η “νασιονάλμανσαφτ” υπέπεσε όμως και σε 31 λάθη, από τα οποία δέχτηκε 26 πόντους!