Κακό ποδαρικό έκανε η Εθνική Νέων Ανδρών στο EuroBasket U20 της Ποντγκόριτσα, καθώς ηττήθηκε από το Ισραήλ με 69-65 και βλέπει από νωρίς την 1η θέση στο 2ο όμιλο να απομακρύνεται. Στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου η Ιταλία ζορίστηκε απέναντι στην Πορτογαλία, αλλά πήρε τη νίκη με 71-67, έχοντας κορυφαίο τον Abramo Pene (21 πόντοι).

Το πρώτο… μπαμ της διοργάνωσης ακούστηκε στον 1ο όμιλο. Εκεί όπου το Βέλγιο ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων (11-31 στο 11’) και νίκησε την ισχυρή -και υποψήφια ακόμα και για μετάλλιο- Σλοβενία 76-64! Στον άλλον αγώνα η Γαλλία πήρε το ντέρμπι του 1ου ομίλου και μάλιστα εύκολα, επικρατώντας της Κροατίας με 76-65. Οι “μπλε” είχαν το προβάδισμα για 40 λεπτά και ξέφυγαν ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο 18’ (38-19), εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τα 22 λάθη των Κροατών –πέτυχαν 28 πόντους από αυτά.

ΤΟΥΡΚΙΑ: ΝΙΚΗ ΜΕ… ΦΑΟΥΛ-ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΤΥΧΗ

Η άλλη μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρας έγινε στον 4ο όμιλο, εκεί όπου η Πολωνία διέλυσε το αγνώριστο Μαυροβούνιο 83-62! Οι Πολωνοί είχαν 13/26 τρίποντα, κράτησαν τους γηπεδούχους στο 28,8% εντός πεδιάς και κυριάρχησαν από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μάλιστα, προηγήθηκαν 50-20 στο 16’ και ξέφυγαν ακόμα και με 32 πόντους διαφορά στο 26’ (61-29).

Ένα αμφιλεγόμενο φάουλ 0,5’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης και μπόλικη δόση τύχης, βοήθησαν την Τουρκία να αποφύγει το… πατατράκ και να πάρει τη νίκη επί της Γερμανίας με 66-65. Οι Τούρκοι είχαν σταθερά το προβάδισμα μετά το 5ο λεπτό και ξέφυγαν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στο 16’ (30-13), αλλά είδαν τη Γερμανία να προσπερνάει με 64-65 στα 33’’ με 2/2 βολές του Baggette.

Στην επόμενη κατοχή ο Gorener έχασε δύο βολές, αλλά η Τουρκία κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, ακολούθησε άστοχο τρίποντο και νέο επιθετικό ριμπάουντ από τον Coban, σε μία φάση που χρεώθηκε με (τραβηγμένο από τα μαλλιά) φάουλ ο Rataj. Ο σέντερ της Τουρκίας ευστόχησε με πολλή τύχη στην πρώτη βολή (με ταμπλό και αναπηδήσεις της μπάλας στην στεφάνη), έβαλε και τη δεύτερη και όλα τελείωσαν…

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΝΩΤΕΡΗ Η ΙΣΠΑΝΙΑ

Στον 3ο όμιλο η Ισπανία επιβλήθηκε στο μεγάλο ματς της Λιθουανίας με 75-65. Η “φούρια ρόχα” ήταν ιδιαίτερα επιπόλαιη (17 λάθη), σούταρε όμως πολύ καλύτερα (48,2% έναντι 32,2%) και με την πιεστική άμυνά της έλεγξε το παιχνίδι μετά τα μέσα της 2ης περιόδου. Στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου.η Τσεχία επικράτησε της Ουκρανίας με 98-86 στην παράταση, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο τον Ondrej Hanzlik (17). Ο Maksym Shulga (28 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος, αλλά και ο μοιραίος των Ουκρανών, καθώς έχασε δύο βολές με το σκορ ισόπαλο (80-80) και 11’’ να απομένουν για τη λήξη του κανονικού αγώνα.