Η φάση των ομίλων ολοκληρώθηκε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών (U20) της Ποντγκόριτσα. Και όπως και τις προηγούμενες δύο ημέρες, έτσι και τη Δευτέρα (18/7) οι εκπλήξεις δεν έλειψαν από το πρόγραμμα…

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΚΑΙ “CLUTCH” LEVY

Έστω και την 3η μέρα, η Ελλάδα έδειξε το πρόσωπο που θέλουμε να βλέπουμε. Μετά το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι η Εθνική Νέων κυριάρχησε στο γήπεδο με κύριο “όπλο” την επιθετική άμυνά της και ηγέτη τον ασταμάτητο και πανταχού παρόντα Γιώργο Τανούλη, με συνέπεια να κάνει σμπαράλια την Πορτογαλία (91-56) και να αποφύγει την τελευταία θέση στο 2ο όμιλο.

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου έγινε πραγματική μάχη, μέχρι το Ισραήλ (των 13/36 τρίποντων) να καταβάλει την Ιταλία στην παράταση με 83-82 χάρις στο φόλοου του Gilad Levy 18,7’’ πριν από τη λήξη. Το ματς ήταν τόσο “κλειστό” και ισορροπημένο, που οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 25 φορές και καμία εκ των δεν προηγήθηκε ποτέ με διαφορά μεγαλύτερη από έξι πόντους (8-2 στο 3’)! Στο τέλος όλα κρίθηκαν στο καλάθι του Levy και στο λάθος του Librizzi στην τελευταία κατοχή…

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΕΑ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ, ΕΔΕΙΞΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ Η ΣΛΟΒΕΝΙΑ

Το έκανε πάλι το θαύμα του το Βέλγιο στον 1ο όμιλο! Η ομάδα του Steven Ibens επιβλήθηκε της Κροατίας με 76-75 και κατόρθωσε να τερματίσει 2η στο γκρουπ του “θανάτου”, δίνοντας ραντεβού στους “16” με την Ελλάδα. Οι Βέλγοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-9 στο 7’ και έβλεπαν την περισσότερη ώρα την πλάτη των αντιπάλων τους σε ένα συναρπαστικό ματς με 14 αλλαγές προβαδίσματος.

Στο 2ο ημίχρονο κατάφεραν πάντως να προηγηθούν τρεις φορές με έξι πόντους διαφορά. Η τελευταία ήταν 28,6’’ πριν από τη λήξη με 69-75, όταν παραλίγο να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους. Αρχικά δέχτηκαν τρίποντο από τον Menalo (72-75), στη συνέχεια ο De Ridder είχε 1/2 βολές (72-76) και στην επίθεση των Κροατών έκανε φάουλ σε τρίποντο! Ο Menalo έβαλε και τις τρεις βολές (75-76) και ο Makwa είχε 0/2 στα 4,8’’. Οι Κροάτες μάζεψαν το αμυντικό ριμπάουντ, αλλά η πάσα του Bosnjak αλλοιώθηκε και οι Βέλγοι πανηγύρισαν τη νίκη.

Πολλές ώρες νωρίτερα, έστω και σε έναν αγώνα που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον (κάτι που φαίνεται και από τη μη χρησιμοποίηση των Strazel, Frisch από πλευράς Γάλλων), η Σλοβενία έδειξε ένα μέρος των μεγάλων δυνατοτήτων της. Η ομάδα του Peter Markovinovic επικράτησε της Γαλλίας με 74-63, σουτάροντας με 52,7% συνολικά και με 45% στα τρίποντα (9/20). Οι Σλοβένοι έλεγξαν το ματς την περισσότερη ώρα και το “καθάρισαν” ουσιαστικά με ένα σερί 11-0 στο 2ο ημίχρονο, όταν ξέφυγαν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (64-47 στο 32’).

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΗΤΤΗΤΟΙ ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ, ΞΕΣΠΑΣΑΝ ΟΙ ΛΙΘΟΥΑΝΟΙ

Η Ισπανία κατέκτησε δια περιπάτου την 1η θέση στον 3ο όμιλο, συντρίβοντας την Ουκρανία 89-58. Η ομάδα του Joaquin Prado κυριάρχησε απόλυτα μετά τα πρώτα 7-8 λεπτά και προηγήθηκε ακόμα και με +36 στο 2ο ημίχρονο (72-36 στο 28’), έχοντας 51% εντός πεδιάς, 52 πόντους μέσα από τη ρακέτα, 24 ασίστ και μόνο 5 λάθη!

Το δρόμο που… χάραξαν η Ελλάδα και η Σλοβενία ακολούθησε και η Λιθουανία. Η ομάδα του Mindaugas Noreika ξέσπασε για τις πρώτες δύο ήττες της στην Τσεχία, καθώς χρειαζόταν 7 πόντους διαφορά για να τερματίσει 2η στον όμιλο, αλλά τη διέλυσε με +42 (108-66)! Η “Λιέτουβα” πέτυχε 32 πόντους στον αιφνιδιασμό και σούταρε με 54,9% συνολικά, έχοντας και 15/34 τρίποντα, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 43 πόντους διαφορά στο 30′ (93-50).

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΝΙΚΕΣ-“ΘΡΙΛΕΡ” ΓΙΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΑ

Η βαριά ήττα από την Πολωνία ήταν σαν να μην έγινε ποτέ για το Μαυροβούνιο… Παρότι προηγήθηκαν όλα κι όλα 5’48’’ στο παιχνίδι, οι διοργανωτές κατέβαλαν τη Γερμανία με 76-72 και τερμάτισαν στην 1η θέση του 4ου ομίλου. Το Μαυροβούνιο στηρίχθηκε στην τριάδα που σχημάτισαν οι Grbovic (20 πόντοι), Andjusic (19 πόντοι) και Zugic (21 πόντοι), προκειμένου να ξεπεράσουν το κακό ξεκίνημα (9-18 στο 11’), να προηγηθούν για πρώτη φορά στο 23’ (41-39) και να πάρουν στο τέλος τη νίκη σε ένα δραματικό ματς.

Στο άλλο ματς του 4ου ομίλου πάλι στο φινάλε επιβίωσε η Τουρκία, που επικράτησε της Πολωνίας με 54-53. Οι Τούρκοι βρίσκονταν για 33’19’’ μπροστά στο σκορ (μέχρι και με 39-29 στο 22’), αλλά έμειναν για επτά λεπτά χωρίς καλάθι στο 2ο ημίχρονο και στο τέλος χρειάστηκαν μία καλή άμυνα του Bona στον Milicic λίγο πριν από τη λήξη, προκειμένου να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους, παρότι σούταραν με το οικτρό 27,7% συνολικά.