Τα φαβορί κέρδισαν εύκολα τα άλλα δύο παιχνίδια του 3ου ομίλου του European Challenger U20 του Ηρακλείου. Συγκεκριμένα, η Σλοβενία ξεπέρασε το κακό πρώτο 15λεπτο και νίκησε την Ουκρανία 81-61, με τον Gregor Glas να έχει 27 πόντους, ενώ το Ισραήλ επιβλήθηκε του Βελγίου με 75-49. Και οι δύο ομάδες έκαναν το 2/2 στον 3ο όμιλο, όπως φυσικά και η Ελλάδα, που επικράτησε της Ρωσίας με 84-70.

Στον 1ο όμιλο (Μπρνο) η Ιταλία χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 15 πόντων στο 2ο ημίχρονο και να τελειώσει το ματς με σερί 10-0, για να νικήσει την Τσεχία 66-63, ενώ η Ισπανία διέλυσε την Αλβανία (73-36), η οποία έμεινε χωρίς πόντο από το 25’ έως το 39’ και σημείωσε συνολικά δύο στα τελευταία 15 λεπτά!

Στον 2ο όμιλο (Τιφλίδα) η Γερμανία προηγήθηκε από το ημίχρονο με 30 πόντους διαφορά (57-27) και νίκησε εύκολα την Πολωνία 87-66. Τέλος, στο Σόπρον και στα παιχνίδια για τις θέσεις 19-26 (4ος και 5ος όμιλος) ξεχώρισαν οι εμφατικές νίκες της Λευκορωσίας επί του Κοσόβου με 101-60 και της Ελβετίας επί της Ρουμανίας με 92-58.