Μόνο η Σλοβενία απέμεινε αήττητη έπειτα από τρεις αγωνιστικές στο European Challenger U20 του Ηρακλείου, αφού η Ελλάδα έπεσε θύμα ηχηρής έκπληξης από το Βέλγιο με 78-64, σε ένα ματς στο οποίο δεν προηγήθηκε μάλιστα ούτε για ένα δευτερόλεπτο! Οι Σλοβένοι, από την άλλη, ναι μεν σούταραν με πολύ κακά ποσοστά (31,2%), ωστόσο κατόρθωσαν να νικήσουν το Ισραήλ 69-59, “κλείνοντας” το ματς με επιμέρους 10-2 στα τελευταία δύο λεπτά.

Στο πρώτο, χρονικά, ματς της ημέρας η Ρωσία συνέτριψε την Ουκρανία 79-47, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση με ένα εντυπωσιακό σερί 21-0 από το 11’ έως το 18′. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν 11-17 στο 11’, αλλά δέχτηκαν επιμέρους σκορ 68-30 από εκεί και πέρα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 36 πόντους διαφορά στο 39’ (79-43) και τελείωσαν το ματς με 1/16 τρίποντα, συνολικό ποσοστό 27,3% και 29 λάθη.

Η Κροατία πήρε το ντέρμπι του 1ου ομίλου (Μπρνο), καθώς δέχτηκε μόνο τρεις πόντους στα τελευταία οκτώ λεπτά (με το σκορ να είναι 54-54 στο 32’) και επιβλήθηκε της Ιταλίας με 71-57, έχοντας κορυφαίους τους Tomislav Buljan (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Matej Bosnjak (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ). Το 2/2 έκανε και η Ισπανία, που νίκησε εύκολα την Πορτογαλία 68-54, ενώ την πρώτη της νίκη σημείωσε η Τσεχία, που διέλυσε την Αλβανία 91-47, έχοντας 16/41 τρίποντα και 33 πόντους από τα 29 λάθη των αντιπάλων της.

Το ντέρμπι του 2ου ομίλου το κέρδισε η Γαλλία, καθώς νίκησε δύσκολα τη Γερμανία 65-62 και παρέμεινε η μόνη αήττητη στην Τιφλίδα, Εκεί όπου η γηπεδούχος Γεωργία έκανε την έκπληξη της ημέρας, καθώς ευστόχησε σε 14 από τα 24 τρίποντα που επιχείρησε, προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο 24’ (55-29) και επικράτησε εν τέλει της Τουρκίας με 77-69. Άξιο αναφοράς είναι ότι οι Γεωργιανοί σημείωσαν μόνο 8 πόντους μέσα από τη ρακέτα! Όσον αφορά στο τρίτο ματς του ομίλου, η Βουλγαρία έκανε ένα σερί 12-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και κατέβαλε την Πολωνία με 86-79.

Στο γκρουπ για τις θέσεις 19-26 η Λευκορωσία νίκησε τη Σλοβακία 71-64 χάρις σε ένα επιμέρους 16-5 στα τελευταία τέσσερα λεπτά, διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες της. Το 2/2 έκανε και η Βόρεια Μακεδονία, η οποία προηγήθηκε 52-33 στο 26’, ωστόσο χρειάστηκε παράταση και ένα τρίποντο του Luka Savikjevikj 4’’ πριν από τη λήξη, για να καταβάλει τη Ρουμανία με 79-78.

Αήττητη παρέμεινε στο Σόπρον και η γηπεδούχος Ουγγαρία, η οποία διέλυσε το Κόσοβο 92-46, κάνοντας 24 κλεψίματα και μετατρέποντας σε 35 πόντους τα 35 λάθη των αντιπάλων της! Τέλος, έκπληξη σημειώθηκε στον 4ο όμιλο, όπου το Λουξεμβούργο νίκησε την Ελβετία 69-67 παρά τους 26 πόντους του Niko Rocak.