Η Εθνική Παίδων έδειξε ότι μπορεί να ρίξει στο καναβάτσο την Τουρκία και προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (57-44 στο 23΄), αλλά στην τελευταία περίοδο οι αντίπαλοί μας πάτησαν το γκάζι, η Ελλάδα έπαθε «βραχυκύκλωμα» και έτσι έχασε με 79-74 και υπέστη την πρώτη της ήττα στο δεύτερο παιχνίδι της στο Ευρωπαϊκό του Νόβισαντ της Σερβίας.

Ελληνικό κρεσέντο

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Τουρκία είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε 26-21 στο 10΄. Από κει και μετά όμως, η Ελλάδα… απογειώθηκε. Αρχικά έκανε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε 30-26 στο 12΄. Η Ελλάδα ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και προηγήθηκε ακόμα και 13 πόντους (57-44 στο 23΄).

Εκεί η Τουρκία άρχισε να ξυπνάει και με πρώτο βιολί τον Μουτάφ (22π.) άρχισε να γυρίζει το ματς (63-59, 29’).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα ήταν μπροστά στο σκορ ως το 33΄. Η Εθνική άρχισε να «βραχυκυκλώνει» από κει και πέρα, ενώ έχασε και τον Κωστόπουλο, ο οποίος τραυματίστηκε στο κεφάλι και αποχώρησε από το παρκέ με φορείο. Οι αντίπαλοί μας προηγήθηκαν 71-73 στο 37’ και τελικά έφτασαν στη νίκη (79-74).

Από την Ελλάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Βησσαρίου με 13π., ενώ είχε και 7ριμπ.

*Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας θα είναι αύριο Κυριακή (19:15) η Κροατία.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 53-44, 66-59, 74-79.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καλόγηρος 7, Κολοβέρος 8, Παπασάβογλου 12 (1), Πράπας 4, Βησσαρίου 13 (1), Φιλίππου 2, Φίλλιος 6, Καραμανλής, Κωστόπουλος 10 (2), Νικολαϊδης 10 (1), Τόλιας 2, Τσάμης

Τουρκία (Γκιουνέι): Μπόνα 4, Εκιντσί 10 (1), Γκορενέρ 9, Μουτάφ 22 (4), Τούνα 3, Ατσουρέν 5 (1), Μπαϊρακτάρ 2, Χαλταλί 4, Σαρίτσα, Σενγκούν 14, Τάρλα 4, Ούλκερ 2.