Δεν κατάφεραν να ξεκινήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο τουρνουά Villa de Íscar της Ισπανίας οι Παίδες της χώρας μας, με το συγκρότημα του κόουτς Καλαμπόκη να λυγίζει από την Castilla Leon με σχετική άνεση με 71-82 το βράδυ της Πέμπτης (8/12) στην πρεμιέρα του μίνι θεσμού.

Αν και το αποτέλεσμα πολύ μικρή σημασία έχει σε αυτό το στάδιο της χρονιάς και αυτήν την ηλικία, η κατάσταση είχε ξεφύγει αρνητικά για τα ελληνικά χρώματα ήδη από το φινάλε της πρώτης περιόδου, όταν η ισπανική ομάδα με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να μετατρέψει ένα παιχνίδι που πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και το 8ο περίπου λεπτό σε παράσταση για έναν ρόλο ξεφεύγοντας αρχικά με 30-22 στο τέλος του αρχικού δεκάλεπτου αλλά και με σταθερά διψήφια προβαδίσματα ήδη από την 2η περίοδο -“καθαρίζοντας” από νωρίς ουσιαστικά την υπόθεση “νίκη”…

Στην 4η περίοδο φυσικά, η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και προσπάθησε να ροκανίσει σταθερά και δυναμικά τη διαφορά από τους Ισπανούς καταφέρνοντας να μειώσει ακόμα και στους 9 πόντους (70-79) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, μέχρι και την εκπνοή η Ελλάδα δε σκόραρε ξανά και έτσι έχασε μάλλον εύκολα από τον αντίπαλό της.

Πλέον, επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας είναι η Spain Red το βράδυ της Παρασκευής (9/12 – 21:15), ενώ το Σάββατο (10/12) θα ξεκαθαρίσει η τελική θέση που θα καταλάβει στο τουρνουά στους αγώνες κατάταξης.

Τα Δεκάλεπτα: 22-30, 35-56, 55-72, 71-82

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Κομνιανίδης, Μπουρνελές 12, Παυλόπουλος 3 (1), Πουρλίδας 12 (2), Καλκαβούρας 7 (1), Σεργεντάνης, Καραθανάσης 7, Μουτάφης 8 (2), Λέφας 11 (1), Ντάψης 2, Κεραμιτσόπουλος 3, Σιόγας 6.