Με γλυκόπικρη γεύση θα φύγει από τα Σκόπια η Εθνική Παίδων. Η Ελλάδα κατέρρευσε στην 3η περίοδο και παρά την υπερπροσπάθεια στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης, ηττήθηκε από την ανώτερη Γαλλία με 65-46 στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου για το 34ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων.

Η Ελλάδα ΔΕΝ σούταρε με χειρότερα ποσοστά από τη Γαλλία (34,7% έναντι 34,4%) και κέρδισε κατά κράτος τα ριμπάουντ (43-30). Είχε όμως 2/15 τρίποντα και υπέπεσε σε 30 καταδικαστικά λάθη, δέχτηκε 34 πόντους από αυτά και έχασε τελείως την επαφή με το σκορ στο 2ο ημίχρονο. Οι Ροζακέας (12 πόντοι) και Τσαχτσίρας (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, καθώς ο Αβδάλας είχε από νωρίς πρόβλημα με φάουλ, τελειώνοντας το ματς με μόνο 4 πόντους σε 18’57’’.

Η Εθνική άρχισε καλύτερα το μικρό τελικό, εγκλώβισε τους Γάλλους με την άμυνά της και μετά το αρχικό 0-6 (3’), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 7’ (7-6), έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 13-7 και στο 13’ ξέφυγε με 16-9. Όταν οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, πάντως, όλα άλλαξαν. Οι “μπλε” ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με 13 αναπάντητους πόντους (26-34), κράτησαν την Ελλάδα χωρίς πόντο στα τελευταία τρία λεπτά και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης επέβαλαν για τα καλά το παιχνίδι τους.

ΕΣΠΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ Η ΓΑΛΛΙΑ

Η Γαλλία ξεμάκρυνε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά στο 25’ (32-42), την ανέβασε μέχρι τους 20 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (34-54) και την έφτασε μέχρι το +23 στο 39’ (42-65), σπάζοντας έτσι την… κατάρα της σε μικρούς τελικούς. Βλέπετε, μέχρι σήμερα η Γαλλία είχε ρεκόρ 0-5 σε αγώνες χάλκινου μεταλλίου (1997, 1999, 2008, 2011, 2018)!

Τα δεκάλεπτα: 13-7, 26-34, 34-54, 46-65

Ελλάδα (Ζιάγκος): Σοϊλεμετζίδης (4 λάθη), Μαραγκουδάκης 2 (4 λάθη), Λιοτόπουλος, Σπάρταλης 5 (6 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ροζακέας 12 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές), Τσαχτσίρας 10 (9 ριμπάουντ), Επαμεινώνδας, Αμπόσι 7 (6 ριμπάουντ), Αβδάλας 4, Κομνιανίδης, Πατρίκης 6 (8 ριμπάουντ), Χαβουτσάς.

Γαλλία (Absalon): Traore 11 (6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Soulhac, Yimga 2, Diakite 14 (1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ebunangombe, Amoussa, Sifferlin, Bussing (3 μπλοκ), Essengue 17 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 κλεψίματα, 4 λάθη), Boulefaa 2, Toure 10, Allard 9 (1).