Η πρεμιέρα της Εθνικής ομάδας των Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ηλικιακής της τάξης ήταν κάτι παραπάνω από ονειρική, με το συγκρότημα του κόουτς Ζιάγκου να κάνει εν ολίγοις ό,τι θέλει στο παρκέ των Σκοπίων και να διασύρει τους Ισπανούς με 75-47 εκκινώντας όπως θα ήθελε το απόλυτο καλοκαιρινό της ραντεβού!

Η καλή μέρα φάνηκε από το πρωί του πρώτου δεκαλέπτου, όταν η Ελλάδα μπαίνοντας με το μαχαίρι στα δόντια στην άμυνα επέτρεψε μόλις 5 πόντους στο αρχικό εξάλεπτο της αναμέτρησης και μόλις 8 μέχρι και το φινάλε της περιόδου -παίρνοντας αέρα στον πίνακα του σκορ από νωρίς (16-5 στο 6′, 24-8 στο 10′)!
Η συνέχεια μόνο καλύτερη θα γινόταν…

Αν και οι Ίβηρες έβγαλαν αντίδραση μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν και επέστρεψαν δυναμικά από το -16 στο -10 (29-19 στο 15′, 31-21 στο 18′), η Ελλάδα πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι και σκληραίνοντας την άμυνά της με αρκετή δύναμη και hustle plays επέτρεψε μόνο 11 πόντους στα επόμενα 12 αγωνιστικά λεπτά (0.9 πόντοι ανά λεπτό!) και κατάφερε να ξεφύγει ξανά με… απάνθρωπες για τον αντίπαλο αποστάσεις της τάξης του +21 (46-25 στο 24′) και +25 (57-32), διαφορά με την οποία έκλεισε και η τρίτη περίοδος -με την Εθνική μας να κάνει ό,τι θέλει σε άμυνα (34% δίποντα, 13% τρίποντα, 24 λάθη οι Ισπανοί) και επίθεση (55% δίποντα, 30% τρίποντα εμείς) και να μοιάζει ικανή να πετύχει μια σπουδαία νίκη!

Αντί να αλλάξει κάτι πάντως, στο τέταρτο και ύστατο δεκάλεπτο, η Ελλάδα πλησίασε μάλιστα τη διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους (69-39 στο 34′, 71-41 στο 35′) και «καθάρισε» από νωρίς τη μάχη της πρεμιέρας.
Και πώς να μην το κάνει άλλωστε με μια άμυνα από… ατσάλι, η οποία εκτός από το γεγονός πως εγκλώβισε τους Ισπανούς σε τόσο χαμηλή συγκομιδή χάρισε 26 πόντους από λάθη αντιπάλου στο ελληνικό συγκρότημα!

Αυριανός αντίπαλος (13/8 – 19:45) η Βόρεια Μακεδονία, σε μια μονομαχία που αν μας βγάλει νικητές μας φέρνει και στην πρώτη θέση του ομίλου μας!

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 38-23, 61-34, 75-47
Διαιτητές: Νίνκοβιτς (Σερβία), Τσαβάρ (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Γιανκόφσκι (Πολωνία)

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 8 (10ρ.), Χαβούτσας 8, Επαμεινώνδας, Κομνιανίδης 6 (2), Ροζακέας 6 (2), Αβδάλας 10, Λιοτόπουλος 8, Μαραγκουδάκης 12, Πατρίκης 4, Σοϊλεμετζίδης 6 (2), Σπάρταλης, Τσαχτσίρας 7 (1)

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.