Με τον Νικόλα Σερμπέζη να τα κάνει όλα στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης, η Εθνική ομάδα των Παίδων λύγισε σε ένα πολύ δύσκολο ματς την Λετονία, και παρά το γεγονός πως ήταν μέτρια από τη γραμμή των βολών με 29-48 απόπειρες, με 77-71 για την 2η αγωνιστική του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της ηλικιακής της τάξης και εξασφάλισε μια από τις πρώτες θέσεις του 4ου ομίλου της διοργάνωσης. Επόμενο εμπόδιο για τα αγόρια του Γιάννη Καλαμπόκη θα είναι η Πολωνία το βράδυ της Δευτέρας (7/8 – 22.00) με στόχο το 3/3 και την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Με την Λετονία να είναι εξαιρετικά εύστοχη σε αυτό το ξεκίνημα του αγώνα και να μετράει 4-5 σουτ αλλά και 2-3 τρίποντα στα πρώτα τρία λεπτά και την Ελλάδα, από την άλλη μεριά να τα… σπάει με 5-13 σουτ και 3 λάθη μέχρι και το 8′, θα περίμενε κανείς πως οι πρώτοι θα είχαν ξεφύγει έστω και λίγο στον πίνακα του σκορ.

Ωστόσο, η μαχητικότητα των παιδιών του Γιάννη Καλαμπόκη σε συνδυασμό με τη μεγάλη ημέρα των Αλεξάκη και Παπασταύρου, που μόνοι τους είχαν μετρήσει ήδη 15 κοινούς πόντους μέχρι και το 12ο λεπτό, η Εθνική ομάδα όχι μόνο ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους αλλά κατάφερε μάλιστα να είναι εκείνη που είχε την ηγεμονία σε ρυθμό, μομεντουμ και προβάδισμα (8-10 στο 3′, 10-12 στο 5′, 16-16 στο 8′, 24-21 στο 12′, 26-25 στο 14′, 28-27 στο 17′) ξεφεύγοντας σε ακόμα και με 35-31 στο 19′ λίγο πριν το πέρας του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε σε αυτά τα μέτρα και σταθμά ήδη από τα πρώτα του λεπτά με διαφορετικούς όμως ρόλους. Με την τριάδα των Birste, Petrovics και Rudusans να φτάνει από νωρίς τους 29 κοινούς πόντους, οι αντίπαλοί μας ανέτρεψαν έστω και οριακά την εις βάρος τους κατάσταση παίρνοντας εκείνοι τώρα πια στα χέρια τους τα ηνία στον πίνακα του σκορ (40-39 στο 22′, 43-44 στο 25′, 45-46 στο 27′, 45-48 στο 29′). Σε όσο κακή μέρα όμως και αν ήμασταν στα της επίθεσης, τα ελληνικά χρώματα, που τα… έσπασαν μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου με 13-40 σουτ (50% δίποντα, 15% τρίποντα, 59% βολές, 11 λάθη), κατάφεραν να μπουν στην 4η περίοδο κόντρα στο ρυθμό της συνάντησης ισόπαλα στο 51-51 αναζητώντας μια τελική ώθηση για το προσπέρασμα.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην 4η περίοδο, με την Ελλάδα να είναι μεν σταθερά πλέον μπροστά αλλά να μη μπορεί να ξεφύγει με σημαντικές αποστάσεις (55-54 στο 31′, 61-59 στο 34′, 64-62 στο 36′). Ο Παπασταύρου όμως, με 2/2 από τη γραμμή των βολών έδωσε αέρα 4 πόντων στα ελληνικά χρώματα στο 37′ (66-62), με τον Σερμπέζη μάλιστα να κλέβει τη μπάλα λίγο αργότερα και με ένα κάρφωμα στο ανοιχτό γήπεδο να γράφει το 70-65 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο.

Στην αμέσως επόμενη φάση δε και μετά από μια άμεση απάντηση των Λετονών, ο ίδιος παίκτης με ένα μεγάλης σημασίας τρίποντο έκανε το 73-67 και καθάρισε τη μπουγάδα για το σύνολο του Γιάννη Καλαμπόκη.

Οι Λετονοί πάλεψαν και μείωσαν γρήγορα σε 73-70 με τον Rudusans, αλλά η χαμένη βολή του Andzevs στη συνέχεια (73-71) τους στέρησε τη νίκη ή έστω την παράταση…

Τα Δεκάλεπτα: 22-19, 36-39, 51-51, 77-71

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 8 (1 τρ, 4 α.), Καζαμίας 3, Μουτάφης 2, Παπασταύρου 20 (1), Σερμπέζης 14 (2 τρ., 2 κλ.), Καραθανάσης 7 (9 ρ., 2 κλ., 2 κ.), Λέφας 5, Μακαρατζής 6 (4 α., 2 κλ.), Ντάπσης 6, Πουρλίδας, Σκληρός 1, Στέβοβιτς 5.