Με ακόμα μια νίκη κατάφερε να κλείσει τη φετινή σειρά των φετινών της φιλικών αγώνων η Εθνική ομάδα των Παίδων, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Κροατίας –για δεύτερη φορά από χθες (9/8)- το μεσημέρι της Τετάρτης (10/8) με 75-58.

Ήδη από την αρχή της αναμέτρησης, όταν και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με διψήφια απόσταση (25-15), μέχρι και τα μέσα της τέταρτης, όταν βρέθηκε μπροστά με 11 πόντους (63-52), η Ελλάδα ήταν πάντοτε όχι απλά μπροστά στο σκορ αλλά έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ -με τη σταθερή διαφορά άνω των 10 πόντων να πιστοποιεί του λόγου το αληθές.

Ο Νεοκλής Αβδάλας ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του συγκροτήματος του κόουτς Ζιάγκου, με τον νεαρό άσο του Παναθηναϊκού να μετράει ήδη από το ημίχρονο 12 πόντους, 5 ριμπάουντ αλλά και 2 τελικές πάσες -ενώ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους (4-10 δίποντα, 2-6 τρίποντα, 1-2 βολές), 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά, η Ελλάδα ήλεγξε απόλυτα τη μάχη των ριμπάουντ (44 έναντι 36/+8) και ούσα άκρως κυριαρχική στην αντίπαλη ρακέτα με 12 επιθετικά ριμπάουντ (5 στο πρώτο ημίχρονο) και 41% ευστοχίας στο ζωγραφιστό σε 27 απόπειρες (58% ευστοχίας στο πρώτο ημίχρονο) κατόρθωσε εν τέλει να φτάσει στην 8η φιλική της νίκη σε 9 απόπειρες πριν το Ευρωπαϊκό των Σκοπίων (12-20 Αυγούστου).

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 41-32, 58-48, 75-58

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Ελλάδα (Ζιάγκος): Σοϊλεμετζίδης 10 (1), Μαραγκουδάκης 3, Λιοτόπουλος 2, Σπάρταλης 8, Ροζακέας 10 (2), Τσαχτσίρας 4 (1), Επαμεινώνδας 2, Αμπόσι 7 (1), Αδαμόπουλος, Αβδάλας 15 (2), Κομνιανίδης 1, Πατρίκης 2, Χαβούτσας 6, Γκόλαντας 5 (1).