Ο Νεοκλής Αβδάλας μπορεί να πέρασε απαρατήρητος (λόγω φάουλ) στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου με τη Γαλλία, εντούτοις ήταν ένας από τους παίκτες που εντυπωσίασαν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα παίδων των Σκοπίων. Διόλου τυχαία λοιπόν ψηφίστηκε στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης.

MVP O SAINT-SUPERY

Μαζί με τον Έλληνα φόργουορντ την καλύτερη πεντάδα συνέθεσαν ο πανάξιος MVP του τουρνουά, ο Ισπανός Mario Saint-Supery, ο Γάλλος Mohamed Diakite, ο Ισραηλινός Ben Avraham Saraf και ο Λιθουανός Nojus Indrusaitis, παρά τη μάλλον υποτονική εμφάνισή του στον τελικό. Η Λιθουανία δεν τον είχε ανάγκη, προκειμένου να νικήσει την Ισπανία 77-68, να κατακτήσει το 7ο μετάλλιο της ιστορίας της και το 2ο χρυσό έπειτα από εκείνο του 2008 στο Κιέτι της Ιταλίας, σπάζοντας και ένα σερί τεσσάρων ηττών σε τελικούς (2009, 2010, 2015, 2016), εκ των οποίων οι δύο ήταν από την Ισπανία!

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο της μετάλλιο έπειτα από εννέα χρόνια (2013). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από τη Γαλλία 65-46 στο μικρό τελικό της διοργάνωσης, στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο χωρών σε αγώνα μεταλλίου. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη της Γαλλίας επί της Ελλάδας σε επίπεδο παίδων (έχει πλέον 9-6 στα μεταξύ τους παιχνίδια), η οποία κατέκτησε το πρώτο χάλκινο μετάλλιο της ιστορίας της (είχε 0-5 σε μικρούς τελικούς μέχρι σήμερα) και το 7ο συνολικά.

ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ – ΙΤΑΛΙΑ!

Περιπετειώδες ήταν το ματς για τις θέσεις 5-6, στο οποίο το Ισραήλ επικράτησε της Ιταλίας με 89-75. Με 6’01’’ να απομένουν για τη λήξη και το σκορ 73-66, επικράτησε συσκότιση στο γήπεδο, καθώς όλα τα φώτα έκλεισαν! Το συμβάν αυτό είχε ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για μισή ώρα, αλλά ο ρυθμός των Ισραηλινών διόλου επηρεάστηκε. Με κορυφαίους τους Ben Saraf (27 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Ory Daniel Yair (24 πόντοι, 6/10 τρίποντα), το Ισραήλ προηγήθηκε από το 14’ με 40-24 χάρις σε ένα σερί 13-0 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τη διοργάνωση η Σλοβενία, που νίκησε εύκολα την Τουρκία 67-46 στον αγώνα για τις θέσεις 7-8, έχοντας το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό και πρώτο σκόρερ για μία ακόμα φορά τον Urban Kroflic (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο μετέτρεψε το 37-38 σε 46-38 στο 29’ και βοήθησε το Μαυροβούνιο να καταβάλει τη Λετονία με 64-54 στον αγώνα για τις θέσεις 9-10. Άλλη μία σπουδαία εμφάνιση έκανε ο David Mitrovic, που πέτυχε 30 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ για τους Μαυροβούνιους.

Στην 11η θέση κατετάγη η Πολωνία, που επικράτησε της οικοδέσποινας Βόρειας Μακεδονίας με 71-68, καθώς το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Dimitar Zetov 3’’ πριν από το τέλος δεν βρήκε στόχο.

ΣΩΘΗΚΕ Η ΣΕΡΒΙΑ, ΣΤΗ Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Η ΚΡΟΑΤΙΑ

Η Σερβία έσωσε την παρτίδα στα Σκόπια. Παράλληλα, η ομάδα του Aleksandar Glisic έριξε την Κροατία στη Β’ κατηγορία, καθώς τη νίκησε 70-63 στον αγώνα για τις θέσεις 13-14 του τουρνουά! Οι Σέρβοι έβλεπαν την πλάτη της Κροατίας για πάνω από 21 λεπτά, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10 πόντους διαφορά στο 18’ (27-37) και είδαν τους αντιπάλους τους να προσπερνούν έπειτα από πολλή ώρα με 60-61 στο 37’. “Έκλεισαν” πάντως το ματς με επιμέρους σκορ 10-2 στα τελευταία τρία λεπτά, παραμένοντας στην 1η κατηγορία.

Τέλος, η Ολλανδία έκανε ένα καθοριστικό σερί 12-0 στη 2η περίοδο (ξέφυγε με 35-23 στο 17’) και σημείωσε την πρώτη της νίκη επί της Δανίας με 70-55, αποφεύγοντας έτσι την τελευταία θέση. Καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Seal Diouf, που είχε 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 κοψίματα και +31 στο efficiency.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ (20/8)

16. Δανία 0-7

* Η Δανία, η Ολλανδία και η Κροατία υποβιβάστηκαν στη 2η κατηγορία, απ’ όπου προβιβάστηκαν στην 1η η Γερμανία, η Φινλανδία και το Βέλγιο.