Καλύτερη πρεμιέρα στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της ηλικιακής της τάξης δύσκολα θα περίμενε η Εθνική ομάδα των Παίδων! Τα αγόρια του Γιάννη Καλαμπόκη σκόρπισαν στους τέσσερις ανέμους την Σερβία χάρις σε μια καταπληκτική εμφάνιση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και επικρατώντας τελικά με το ευρύ 75-55 ξεκίνησε με το δεξί στα του 4ου ομίλου της διοργάνωσης. Συγκλονιστικός ο Αλέξανδρος Αλεξάκης με 21 πόντους σε 23 λεπτά αλλά και η άμυνά μας που έτρωγε… σίδερα.

Μπορεί τα ελληνικά χρώματα να ξεκίνησαν σχετικά μέτρια στην αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση, καθώς στα πρώτα τρία λεπτά μέτρησαν μόλις 2-6 εύστοχα σουτ ενώ μέχρι και το 6ο λεπτό είχαν σκοράρει μόνο μετά από λάθη του αντιπάλου είτε από επιθετικά ριμπάουντ (2-3 στο 2′, 5-5 στο 3′, 13-11 στο 6′), αλλά με τον Αλεξάκη αφενός και την άμυνα αφετέρου η Εθνική μας άρχισε να ζεσταίνεται στο παρκέ της Βόρειας Μακεδονίας.

Για την ακρίβεια, με τον νεαρό άσο του Περιστερίου να πιάνει…. φωτιά με 8 από τους 18 μας πόντους μέχρι και το 8′ της 1ης περιόδου (13 πόντους η Σερβία στο ίδιο διάστημα), η Ελλάδα άρχισε να βρίσκει επιτέλους την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και κάνοντας τα πάντα καλύτερα από τον αντίπαλο καθώς έδειχνε ικανή να τιμωρήσει κάθε αδυναμία του (9 πόντοι από αντίπαλα λάθη) χάρις και τη μοναδικότητά της στο αντίπαλο καλάθι (+2 ριμπάουντ, 5 επιθετικά ριμπάουντ σε 8 χαμένα σουτ και 8 πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 12/24 πόντοι στην ρακέτα στην 1η περίοδο) έφτασε να προηγείται ακόμα και με 15-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αλλά και με 15-29 στο 16ο λεπτό έχοντας δεχθεί μηδέν (0) πόντους σε έξι λεπτά στην 2η περίοδο!

Μεχρι και αυτό το σημείο μάλιστα, η Σερβία τα… έσπαζε με 6-22 σουτ και 7 λάθη. Από την άλλη μεριά, η Εθνική μας με τρομερή αναλογία στις επιλογές της στα σουτ (14 δίποντα, 10 τρίποντα μέχρι το 16′, 16 δίποντα και 13 τρίποντα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου) ξεκλείδωσε λύσεις στα της επίθεσης και μπήκε προηγούμενη με διψήφια τιμή στην απόστασή της στα αποδυτήρια έχοντας κάνει τα πάντα εξαιρετικά μέχρι στιγμής (23-33 στο 20′).

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε, με την Ελλάδα σε απόλυτα πρωταγωνιστικό ρόλο δηλαδή τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, και μετά την ανάπαυλα. Το συγκρότημα του Γιάννη Καλαμπόκη είχε πάρει πια για τα καλά τα ηνία της βραδιάς και κάνοντας ό,τι και στο πρώτο μέρος σε συνδυασμό με τα… όργια των Αλεξάκη, που έφτασε τους 21 πόντους ήδη από το 26ο λεπτό, και Καζαμία, που τα έκανε όλα στο γήπεδο με 8 πόντους (4/4 σουτ), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ αλλά και +17 στο +/-, κατόρθωσε να χτίζει διαρκώς μεγάλες διαφορές από τους τυπικά γηπεδούχους.

Έτσι, ξεφεύγοντας τόσο με 12 πόντους (33-45) στο 26′ όσο και με 18 πόντους (33-51) στο 28′ έδειξε πως εύκολα ή δύσκολα θα καθάριζε τη μπουγάδα της πρεμιέρας και θα έφτανε σε μια άνετη μα πολύ σημαντική επικράτηση -κάτι που επιβεβαιώθηκε ακόμα πιο λαμπρά με το +19 στο τέλος της 3ης περιόδου (37-56), με τους Παίδες μέχρι στιγμής να έχουν επιτρέψει ούτε 40 πόντους σε 30 λεπτά αλλά και σε 62 κατοχές (0.59 πόντοι ανά κατοχή δηλαδή – 0.81 εμείς σε 56 κατοχές).

Τα πράγματα μάλιστα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο στα επόμενα λεπτά, με την Ελλάδα επί της ουσίας να μη συναντάει τον παραμικρό βαθμό δυσκολίας και ούσα πια σταθερά στις παρυφές του +20 καθ’ όλη τη διάρκεια 5ης 4ης περιόδου βάζοντας στην εξίσωση και τους Λέφα και Καζαμία ακόμα περισσότερο (39-58 στο 31′, 41-63 στο 33′, 41-66 στο 35′) τελείωσε νωρίς ένα ματς που έμοιαζε πιο επικίνδυνο κάποιες ώρες πριν.

Τα Δεκάλεπτα: 15-24, 23-33, 37-56, 55-75

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Καζαμίας 13 (1 τρ. 5 α), Μακαρατζής 4 (5 α), Παπασταύρου 3 (1), Πουρλίδας, Σκλήρος 2, Αλεξάκης 21 (4 τρ. 8 ρ), Καραθανάσης 3, Λέφας 14 (1), Μουτάφης, Ντάψης, Σερμπέζης 9, Στέβοβιτς 6.