Μόνος αήττητος στο Πανελλήνιο Εφήβων παρέμεινε ο Δούκας που επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 70-58 στο ντέρμπι της ημέρας.

Καλάθι-καλάθι  πήγαιναν στο σκορ οι δύο ομάδες με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να ποστάρει τους ψηλούς του Δούκα με αποτέλεσμα να οδηγηθεί από πολύ νωρίς στις βολές. Συνεχόμενη αστοχία από πλευράς των παικτών του Δούκα έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό με σουτ από μακρινή απόσταση να αυξήσει την διαφορά στους 4 πόντους με το σκορ να γίνεται 12-16, το οποίο θα μείνει μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου. Με τρομερό πάθος μπήκε στο παρκέ η ομάδα του Δούκα όπου στην άμυνα κυνήγαγαν κάθε μπάλα, ενώ έπαιζαν πολύ έξυπνα double-team με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ολυμπιακού να δυσκολεύονται να εκτελέσουν και υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Αυτά τα λάθη τα εκμεταλλεύτηκε ο Δούκας και εκμεταλλευόμενος τις κακές επιστροφές του Ολυμπιακού σκόραρε αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό τρέχοντας ένα μεγάλο σερί 16-0 χωρίς να αφήσει τον Ολυμπιακό να σκοράρει για 5 ολόκληρα λεπτά, πέρασε μπροστά με το σκορ να είναι 28-16. Τότε ο Ολυμπιακός σκόραρε για πρώτη φορά στο 2ο δεκάλεπτο με 1/2 βολές για το 28-17. Όμως ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο, με τον Δούκα να κρατάει την διαφορά που είχε χτίσει και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με υπέρ του προβάδισμα 12 πόντων(33-21).
 Ο Ολυμπιακός σαφώς καλύτερος στο δεύτερο μέρος, μείωσε αρχικά στους 7 πόντους αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό καθώς το πρόβλημα των αργών επιστροφών υπήρχε ακόμα. Ο Δούκας αντέδρασε και με δύο εντυπωσιακά -και λίγο τυχερά καλάθια- έκανε το σκορ 49-34. Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και μειώσε ξανά στους 10 πόντους αλλά ένα καλάθι των γηπεδούχων έστειλε την διαφορά στους 12 πόντους(56-44) με την λήξη του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 στην αρχή του δεκαλέπτου που έκαναν το 63-48, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να απαντήσει στα καλάθια του Δούκα με αποτέλεσμα να χάσει με σκορ 70-58.

Δεκάλεπτα: 12-16, 33-21, 56-44, 70-58
Διαιτητές: Παντελίδης-Κωνσταντινόπουλος
Δούκας (Παπαδόπουλος): Δούβλης 18 (1), Καράμπελας, Καμπερίδης 10 (2), Ρογκαβόπουλος 4, Καρακατσάνης, Ψαρράς, Σακελλαρίου 3 (1), Προίσκος 7 (1), Σωτηρίου 6, Γκίνης, Δραγάτης 11, Λιούνης 11.
Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 2, Μπαλλής 9 (1), Μερισιώτης 1, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 4, Τζαϊδάς 10, Φιλά 1, Αρσενόπουλος 15 (1), Γερόνικος 10, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.

Την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Εφήβων πέτυχε ο Πιερικός Αρχέλαος που επικράτησε με 56-68 του Εργοτέλη στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά. Ο Εργοτέλης κατάφερε με γκολ-φάουλ του Μανιάδη να προηγηθεί με 8-4 και λίγο αργότερα με 11-4. Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε για πρώτη φορά με γκολ-φάουλ του Τσιρογιάννη (16-17), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός πήρε μια διαφορά μεγαλύτερης των δέκα πόντων και την διατήρησε με αυξομειώσεις μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 16-17, 29-35, 40-47, 56-68
Διαιτητές: Ξέρας-Σπυρόπουλος
Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 4, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (2), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 22 (3), Μανιάδης 12 (1), Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης 3 (1), Μέτα, Αναστασάκης.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 5 (1), Ταβαντζής 8, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 14 (4), Παρμακτσίδης 4, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 8, Τσιρογιάννης 29 (1), Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο από τα τρία σημερινά ντέρμπι του Πανελληνίου Εφήβων που συνεχίζεται στην Κατερίνη, καθώς επιβλήθηκε με 62-72 του Προμηθέα Πάτρας. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι που ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 3.30 λεπτά πριν το τέλος αύξησε τη διαφορά στους στους 10 πόντους(53-63). Οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και η ομάδα της Θεσσαλονίκης, πανηγύρισε τη νίκη που της δίνει ελπίδες ακόμη και για πρωτιά.

Δεκάλεπτα: 14-17, 27-33, 49-47, 62-72
Διαιτητές: Ταρενίδης – Αναστόπουλος.
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 11 (3), Κουμουνδούρος, Κυριλής 5, Μαντζούκας, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 22 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 15, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 9 (1), Γραμματικός.
ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης 3, Γιανναράς 10, Παλιαχάνης, Λαζαρίδης 5 (1), Βλαγκόγιας 6, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 5, Καμπουρίδης 30 (3), Ιατρίδης 5 (1), Ζαμπάκης 8, Κούρογλου.