2/2 η Εθνική μας απέναντι στη Σλοβενία καθώς επικράτησε με 88-77. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μήτογλου με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά ξεχώρισε ο Doncic με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Εθνική μας να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και να σημειώνει το αρχικό 7-0. Το σύνολο του Ιτούδη πίεζε και δημιουργούσε αρκετούς αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να προηγηθεί με +14 (23-9) με τον Μήτογλου να παίρνει φωτιά. Προς το τέλος της πρώτης περιόδου όμως, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και έφτασαν με ένα σερί στους δύο πόντους και με πρωταγωνιστή τον Doncic. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Prepelic έδωσε προβάδισμα στη Σλοβενία (27-28). Στη διάρκεια της περιόδου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Ρογκαβόπουλο να δίνει ένα ισχνό προβάδισμα στην Εθνική (48-41) και λίγα λεπτά να προηγείται με 10 (51-41).

Στο δεύτερο μέρος, η Εθνική ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως στη πρώτη περίοδο και με τον Μωραΐτη προηγήθηκε με +10 (56-46). Μάλιστα, μετά από ώρα η διάφορα πήγε πάνω από τους δέκα και τρία λεπτά πριν τη λήξη χάρη σε τρίποντο του Λούντζη στο +20 (68-48) ενώ ο Τολιόπουλος στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα διαμόρφωσε το 72-58 στη λήξη της περιόδου. Ο Ιτούδης δοκίμασε στη τέταρτη περίοδο παίκτες και σχήματα με τους Σλοβένους να μειώνουν στους 10 (76-66). Ωστόσο, τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Cancar προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ μετά από ένα κάρφωμα με αποτέλεσμα ο ρυθμός κάπως να πέσει αλλά τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να μειώνουν στους επτά (82-75). Στο τέλος όμως, η Εθνική πήρε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 51-44, 72-58, 88-77.