Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Ουκρανία κατάφερε να κλέψει την νίκη από την Εσθονία με 74-73, να κάνει το 2/2 στον όμιλο και να αγκαλιάσει την πρόκριση. Οι αξιόμαχοι Εσθονοί ήταν όλη την ώρα στην πρωτοπορία του σκορ, ωστόσο μετά το λάθος του κορυφαίου τους παίκτη του Kotsar βρέθηκαν πίσω με 73-74 ένα λεπτό πριν το τέλος και δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε κάποια από τις δύο επιθέσεις που είχαν, με συνέπεια να πέσουν στο 0-2 και πλέον η πρόκριση να είναι πολύ μακριά.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Mykhaliuk με 18 πόντους, ενώ Herun, Sydorov και Tkachenko ακολούθησαν με 12,11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τους Εσθονούς κορυφαίος αλλά μοιραίος ήταν ο Kotsar με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Kullamae που αστόχησε στο σουτ νίκης πέτυχε άλλους 11.

Οι Εσθονοί αιφνιδίασαν πλήρως τους Ουκρανούς στο ξεκίνημα, καθότι στο πρώτο τρίλεπτο πήραν προβάδισμα 10 πόντων (10-0). Οι παίκτες του Bagatskis όμως δεν επανήλθαν πολύ γρήγορα στο παιχνίδι και πλησίασαν στους δύο (11-9), αλλά με την βοήθεια του γνωστού μας Sokk το συγκρότημα του Tijala εξακολουθούσε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης (21-15).

Μάλιστα λίγο αργότερα οι Εσθονοί αποκατέστησαν το διψήφιο προβάδισμά τους (25-15), αλλά οι αντίπαλοί τους δεν τους άφησαν να χαρούν για πολύ, αφού η ανάπαυλα έκλεισε με το σκορ στο 35-33 υπέρ της χώρας της Βαλτικής. Το σενάριο ήταν ίδιο και στο δεύτερο μέρος, καθώς οι Εσθονοί ξέφυγαν για ακόμη μία φορά με 10 (47-37), αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τους Ουκρανούς για πολλή ώρα σε αυτήν την απόσταση, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 61-56.

Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν άμεσα (61-61), αλλά οι Εσθονοί βρήκαν πάλι την λύση (66-61). Οι “κυανοκίτρινοι” ξαναέφεραν τον αγώνα στην ισορροπία (66-66), ωστόσο οι ψυχωμένοι παίκτες του Tijala είχαν πάντα μία βραχεία κεφαλή (72-70), χωρίς να δίνουν το δικαίωμα στους Ουκρανούς να προσπεράσουν για πρώτη φορά στον αγώνα. Οι Ουκρανοί ένα λεπτό πριν την λήξη διαμόρφωσαν το 74-73, χάρις στην ολιγωρία του Kotsar και δύο αμφιλεγόμενες διαιτητικές αποφάσεις. Οι δύο ομάδες αστόχησαν στην συνέχεια, με τους Εσθονούς να κάνουν μία πολύ κακή επίθεση και τον Kullamae να αστοχεί σε τρίποντο τραβηγμένο από τα μαλλιά.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-33, 61-56, 73-74