Με όπλο τη τέταρτη περίοδο, η Εθνική Νέων Γυναικών πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη φιλική νίκη απέναντι στη Σλοβακία με 72-63. Πρώτη σκόρερ της ομάδας ήταν η Πολύμενη με 22 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε η Erdélyiová με 10 πόντους.

Στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τη Σλοβακία χάρη στη καλή της άμυνα να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου (33-29).

Η Εθνική μας ομάδας μπήκε σαφώς πιο βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος μετη Μποσγκάνα να ηγείται και να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (46-52). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ψαλίδα άνοιξε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει λίγο πριν το τέλος και διψήφια διαφορά (59-71). Η εξέλιξη δεν άλλαξε και η Εθνική πανηγύρισε το 3/3 απέναντι στη Σλοβακία

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 46-52, 63-72.