Με οδηγό το δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε της Κροατίας με 78-64, τερμάτησε δεύτερη στο ομίλο και θα αντιμετωπίσει την Ισλανδία στους 16. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μαντζούκας με 24 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων που θα αντιμετωπίσουν τη Γερμανία ξεχώρισε ο Brala με 18.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Εθνική Κροατίας να πατάει πιο καλά στο παρκέ και να προηγείται με +5 (12-7). Ωστόσο, η Εθνική μας ομάδα αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Μαντζούκα και Ζούγρη έκλεισε τη περίοδο μπροστά στο σκορ (18-19). Στη δεύτερη περίοδο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν νευρικοί και άστοχοι με αποτέλεσμα οι Κροατές με πρωταγωνιστή τον Brala να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (33-27). Εντούτοις ένα γρήγορο 5-0 ισορρόπησε και πάλι τη κατάσταση.

Στο δεύτερο μέρος, Πλώτας και Μαντζούκας ηγήθηκαν στο επιθετικό κομμάτι και συνεχίζοντας το σερί από το πρώτο μέρος προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 (33-41). Tο step up στην επίθεση συνεχίστηκε από τους Έλληνες παίκτες με τον Πλώτα να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-59). To τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συνέχεια του τρίτου με τους Κροάτες να έχουν ένα εκτεταμένο νεκρό διάστημα και την Εθνική μας να αυξάνει τον πλουραλισμό της (49-65). H διαφορά αυξανόταν όσο περνούσε ο χρόνος με την Εθνική να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-32, 49-59, 64-78.