Η Λετονία ήταν σεληνιασμένη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, με συνέπεια να διαλύσει την γειτονική Λιθουανία και να ολοκληρώσει την ονειρική παρθενική της συμμετοχή στο Mundobasket στην πέμπτη θέση. Από την άλλη πλευρά το συγκρότημα του Maksvytis παράτησε πολύ νωρίς το παιχνίδι και υπέστη μία ακόμη βαριά ήττα, με συνέπεια να τερματίσει στην έκτη θέση του τουρνουά. Από την μεριά των νικητών ξεχώρισε ο Arturs Kurucs (20 πόντοι), Smits (17 πόντοι, έξι ριμπάουντ), την στιγμή που ο Zagars έγραψε ρεκόρ στο Παγκόσμιο Κύπελλο με 17 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη προσπάθησαν οι Jokubaitis, Valanciunas και Dimsa με 16,15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

To συγκρότημα του Banchi λειτουργούσε υποδειγματικά στο μπροστά μέρος του παρκέ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (28-20), ενώ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι κι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +11 (49-38). Η “Λιέτουβα”  δεν “εμφανίστηκε” στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα, με τους Λετονούς να εκμεταλλεύονται αυτήν την συνθήκη και να κάνουν ένα επιμέρους 28-9 και να πηγαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα με το εμφατικό +30 (77-47). Στην τελευταία περίοδο οι “μπορντό” δεν κατέβασαν ταχύτητα κι έδωσαν ακόμη πιο θριαμβευτικό τόνο στην νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 49-38, 77-47, 98-63