Νίκη-χρυσάφι του Μαυροβουνίου που πατώντας το γκάζι στη τρίτη περίοδο επικράτησε της Λετονίας με 61-58 στέλνωντας ουσιαστικά την Εθνική μας ομάδα στα μπαράζ είτε χάσει είτε κερδίσει την Ισπανία. Μεγάλο παιχνίδι έκανε η Mack με 22 πόντους και 20 ριμπάουντ ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε η Steinberga με 23.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με την Λετονία να μπαίνει με το πόδι στο γκάζι και να προηγείται με 7-16 έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Steinberga . Ώστοσο, με ένα γρήγορο σερί 5-0 το Μαυροβούνιο μείωσε σε 16-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Mack και Zivalgevic ισορρόπησαν το ματς αλλά οι παίκτριες της Λετονίας είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα επτά πόντων (24-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχες αύξησαν την πιεσή τους στην άμυνα με αποτέλεσμα στα μέσα της περιόδου να πάρουν το προβάδισμα (37-34). Με ένα συνολικό επιμέρους 21-10 το Μαυροβούνιο πέρασε μπροστά (45-40). Στη τέταρτη περίοδο, η Mack από πλευράς Μαυροβουνίου κυριαρχούσε στους αιθέρες με αποτέλεσμα να δίνει στην ομάδα της προβάδισμα οκτώ πόντων (55-47). Η Laksa όμως μείωσε 1,5 λεπτό πριν τη λήξη στους τρεις για να κάνει το παιχνίδι πάλι ντέρμπι. Οι παίκτριες της Λετονίες ήταν άστοχες στο τέλος με αποτέλεσμα το Μαυροβούνιο να πάρει μια νίκη που έστειλε την Εθνική μας ομάδα στα μπαράζ.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 24-30, 45-40, 61-58.